• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Сърбия е готова да помогне на бежанците от Близкия Изток

Сърбия е готова да помогне на бежанците от Близкия Изток

/КРОСС/ Сръбският народ е готов да приеме бежанците, идващи от Близкия Изток и да им помогне според възможностите си. Сърбия, както и останалите държави от региона обаче, няма достатъчно ресурс, за да се справи. Проблемът трябва да бъде решен там, където се е зародил. И вън, и вътре от ЕС, Сърбия ще призовава за съвместно решаване на проблема с мигрантите, посланикът на Сърбия в България Владимир Чургус в интервю за БНР.

„Сърбия има голям опит с бежанците. Страната прие между 400 и 800 хиляди през `90-те години, по време на Гражданската война и разпада на Югославия. Ролята на Европейския съюз е много по-голяма, отколкото виждаме сега. Сърбия, Македония и Гърция не са мястото, където бежанците искат да останат. Досега Сърбия не е искала помощ от международните организации. Помощта, която до момента е дадена, е само капка в морето", посочи Чургус.

Той обясни, че основната слабост в политиката на ЕС по отношение на бежанците, е липсата на стабилен план: „Германия отделя 1 млн. евро за тази цел, ООН също, но това не е достатъчно. Кризата не се решава с помощи, а с план. Европа все още няма стабилен план, който да влезе в действие, а всеки ден имаме по 2-3 хиляди нови мигранти. Ако не успеем да решим проблема на европейско ниво, то на регионално ниво можем да го направим, като се обединим".

Оградите никога и на никого не са помогнали, категоричен е Владимир Чургус: „Като дипломат, моята роля е да разрушавам тези огради. Издигната е тази ограда, но не е прекъснато влизането на бежанците в Унгария. Целта на бежанците не са нито Унгария, нито Сърбия. Целта им са страните, в които могат да намерят своя мир и работа. Докато Европа не разбере това, ще има проблем".

Социалният министър на Сърбия Александър Вулин, поиска пряк достъп до европейските фондове за справяне с бежанската криза: „Сърбия не е част от ЕС, но е част от един общ проблем и трябва да имаме общ подход. Сърбия иска директни средства за сръбския бюджет, за да можем да покрием разходите на държавата. Ние смятаме, че изграждането на ограда от страна на Унгария не е решение на проблема. Нито Унгария, нито Сърбия или България ще решат бежанската криза като изграждат стени. Към бежанците трябва да се държим добре".

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.