• 27 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8298
  •  GBP / BGN 2.3159
  •  CHF / BGN 2.0405
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 26°C

Плакати на Путин посрещат руския президент в Белград. В сръбски вестник той призова САЩ да прекратят безразсъдния шантаж спрямо Русия

Плакати на Путин посрещат руския президент в Белград. В сръбски вестник той призова САЩ да прекратят безразсъдния шантаж спрямо Русия

/КРОСС/На посещение в Сърбия пристига руският президент Владимир Путин. На много места в Белград са поставени знамена на Русия и Сърбия, както и плакати с образа на руския президент. За посещението в сръбската столица са пристигнали 1000 чуждестранни медии. В пространно интервю за минаващия за официоз вестник "Политика" в западната ни съседка, руският държавен глава казва, че Сърбия винаги е била и ще остане един от ключовите партньори на Русия в югоизточна Европа.

Далеч не така обаче мисли белградският анализатор Игор Новакович, който споделя пред БНР, че посещението на Путин в Сърбия може и да не повлияе позитивно върху евроинтеграцията на страната.

Не виждам посещението на Владимир Путин в Белград като позитивен сигнал, допринасящ за европейската перспектива на Сърбия, и по-специално заради 31-ва глава от преговорния процес, според която Сърбия е задължена постепенно да води и да съгласува обща политика в сферата на външните работи и сигурността с ЕС, каза той. 

В Белград Владимир Путин идва да присъства и на парад по повод 70-та годишнина от освобождението на сръбската столица от хитлерофашистките части.

Руският президент Владимир Путин даде интервюто за сръбския вестник "Политика" в навечерието на своето посещение в Белград.

Владимир Путин изрази удовлетворение от настоящите руско - сръбски отношения и изрази увереност в по-нататъшното им укрепване. "Днес руско-сръбските отношения се намират в подем. Това ни позволи с президента на Сърбия Томислав Николич да подпишем през 2013 г. междудържавна декларация за стратегическо партньорство, потвърждаваща общата ни нагласа за развитие на мащабно взаимодействие във всички ключови области. Уверен съм, че сегашното ми посещение в Белград ще даде нов, сериозен импулс на традиционно приятелските руско - сръбски отношения, които с всяка година ще се усилват и укрепват. По думите на Путин Сърбия винаги е била и ще остане един от ключовите партньори на Русия в югоизточна Европа.

"Нашите страни и народи са обединени от многовековни традиции на дружба и плодотворно сътрудничество. Тяхното развитие допринася за общите интереси в политиката, икономиката, културата и много други сфери", каза той в сръбското издание, цитиран от temadaily.bg. "На този фон Русия и Сърбия поддържат активни политически контакти, в хода на които се обсъждат актуални въпроси от двустранен характер и международни проблеми, договарят се съвместни практически стъпки. Освен това двете държави тясно си взаимодействат с ООН, ОССЕ, Съвета на Европа и много други организации".

В интервюто Владимир Путин оцени като акт на враждебност включването от Обама на "руската агресия в Европа" сред трите основни заплахи пред човечеството. "Президентът Барак Обама от трибуната на Общото събрание на ООН включи "руската агресия в Европа" сред трите основни заплахи пред човечеството към настоящия момент наред със смъртоносната треска ебола и терористичната групировка "Ислямска държава. Заедно с ограниченията, въведени срещу цели сектори на нашата икономика, подобен подход трудно може да се нарече иначе освен враждебен", каза Путин. Говорейки за перспективите на руско-американските отношения Путин напомни, че Русия винаги се е стремяла към открити партньорски отношения със САЩ. В отговор обаче тя е получила резервираност и опити за вмешателство в нейните вътрешни работи.

Путин призова САЩ да прекратят безразсъдния шантаж спрямо Русия и да си припомнят какво може да струва раздор между две ядрени държави. "Надяваме се, че партньорите ще осъзнаят безразсъдството на опитите да се шантажира Русия и ще си припомнят колко вреден може да е раздора между две ядрени държави за стратегическата стабилност. От своя страна ние сме готови за развитие на конструктивно сътрудничество на принципите на равноправие и реално оценяване на интересите на всяка страна". "Стремежът да се изолира Русия е абсурдна и неосъществима цел, която може да нанесе ущърб на икономическото здраве на Европа и на целия свят, подчерта Путин.

Продължителността на действието на санкциите по отношение на Русия зависи от САЩ и ЕС, а Русия ще реагира на новите ограничения, изхождайки от националните си интереси. "Що се касае до продължителността на действие на ограничителните мерки, то това зависи също от САЩ и Евросъюза. От своя страна ние ще трябва да подходим към оценка на рисковете и последствията от санкциите, да реагираме на тях, изхождайки от националните си интереси", каза той. Путин обърна внимание на това, че намаляването на взаимното доверие не може да не окаже негативно въздействие както на международния делови климат, така и на дейността на европейските и американски компании в Русия, чието уронване на авторитета няма да е лесно да се възстанови. "В същото време и другите държави да се замислят добре доколко е разумно да доверяват своите средства на американската банкова система и да усилват зависимостта си от икономическото сътрудничество със САЩ", подчерта той.

Путин призовава политическите сили на Украйна по-скоро да пристъпят към диалог в името на сигурността на своите граждани. "Необходимо е колкото се може по-скоро да се пристъпи към реален вътрешно украински диалог с участието на представители на всички региони и на всички политически сили. Този подход е фиксиран в Женевската декларация от 17 април. В рамките на такъв общонационален диалог следва детайлно да се обсъди конституционната уредба, бъдещето на страната, в която да е удобно и безопасно да живеят всички, без изключение, граждани на Украйна.

Руският президент отбеляза, че именно сега се е появила раелна възможност за прекратяване на въоръжения конфликт, който всъщност е гражданска война в Украйна. Първите стъпки в това направление вече са направени, счита той. Взаимноизгодно сътрудничество с Киев ще е възможно след стабилизиране на ситуацията и постигане на траен мир в Украйна, каза той. "Независимо от настоящия сложен етап в руско-украинските отношения, ние сме заинтересовани за прогресивно, справедливо и взаимно изгодно сътрудничество с нашите украински партньори. На практика, това ще бъде възможно след постигането на устойчив мир и стабилизиране на положението в Украйна. Ето защо, ние се надяваме да се преодолее тази продължителна дълбока политическа и икономическа криза".

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.