- 12 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8981
- GBP / BGN 2.3369
- CHF / BGN 2.0771
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Инвестициите у нас през 2016-а – по-зле от годината на „Виденовата зима“
19 Юли 2016 | 15:12
/КРОСС/Не са дооценени средносрочните рискове за икономиката ни, отчете Фискалният съвет. Инвестициите през 2016 са под нивото на инвестициите от 1996, по-известна като „Виденовата зима".
В икономиката ни не се правят инвестиции, подчерта финансистът Любомир Дацов, член на съвета. Инвестициите са вътрешно предизвикателство за страната ни.
Трябва да се облекчат тежестите върху малкия и среден бизнес, съветва Фискалният съвет.
Дацов подчерта, че е направено становище на Конвергентната програма на страната. Липсват задълбочени анализи на 3-годишната фискална програма. Липсва информация за конкретните разходни политики, констатирал е Фискалният съвет.
Качеството на средносрочните макроикономическа и финансова прогноза може да се подобри. Имало сериозни разлики между отделните макроикономически показатели. Оценката на пролетната макроикономическа прогноза е реалистична в краткосрочен план.
Рисковете за икономиката са недооценени в средносрочен план, подчерта Дацов. Не се отчита забавянето в световния икономически растеж.
23% е спадът на износа към трети страни. Растежът за 2016 ще варира между 1,8-2,5%, изтъкна още Любомир Дацов.
Нараснал е рискът за колапс на някои икономики в Южна Америка.
В същото време Фискалният съвет хвали данъчната ни система. Тя била сериозно предимство за страната. Можело обаче да се подобрят условията за правене на бизнес у нас.
През 2017-2018 съветът очаква повече приходи от осигуровки. Още 0,3-0,4% от БВП можем да съберем още от данъци. Имало резерви за това, което означавало, че може да се съберат още около 400 милиона лева.
Българският бюджет е ниско рисков бюджет, отчете още Любомир Дацов. Такава оценка ни е дадена и от ЕК.
Сайт, правилника за дейността и организацията на работата си, оперативен план за 2016-2017, както и трима експертни сътрудници, отчете иначе съветът за 8 месеца от създаването си.
Успял да приеме процедури за обмен на информация с вътрешни и външни институции, както и процедура за изготвяне на становища и др. документи. Съветът успял да подпише и няколко меморандума за обмен на информация. Такива са подписани с МФ и НОИ.
Фискалният съвет е станал член и на Независимите фискални съвети от ЕС. В Брюксел родните финансови експерти представили дейността си. Срещи са проведени и с експерти на Световната банка.
Нашият съвет се оказва най-работоспособен, защото другите фискални съвети започвали ефективна работа в края на първата или втората година от създаването си, стана ясно от пресконференцията на членовете на Фискалния съвет.