- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Павлина Панова ще бъде номинирана за председател на ВКС
22 Юли 2014 | 08:44
/КРОСС/ Зам.-председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Павлина Панова ще бъде номинирана за шеф на съда, научи "Сега". От ВКС потвърдиха информацията. Под кандидатурата й ще се подпише и настоящият председател на съда Лазар Груев, чийто мандат изтича на 21 ноември. Той има право да прави предложение като член на Висшия съдебен съвет (ВСС). По закон кандидатури могат да се издигат от петима членове на ВСС, както и от правосъдния министър. Повечето съдии от върховния съд са добре настроени към Панова и най-вероятно ще се обявят в нейна подкрепа след официалното издигане на номинацията й. Това обаче едва ли ще е достатъчно Панова да получи и гласовете на повечето членове на ВСС.
Като претендент за поста в последните дни упорито се спряга и конституционният съдия Румен Ненков, който, преди да влезе в КС през 2009 г., също бе зам.-председател на ВКС и ръководител на наказателното му отделение. Ненков обаче отрече пред "Сега", че ще се впуснал в надпреварата за поста. "Преди 7 години бих се наел, сега не. Вече имам друго амплоа", обясни той. Ако все пак Ненков приеме да участва, слабото му място ще са подозренията за връзки с ГЕРБ, тъй като синът му Александър Ненков е член на партията.
Процедурата за избор ще започне на 24 юли, а номинации ще се правят на 30 и 31 юли. Изборът ще бъде на 25 септември. По закон процедурата може да бъде открита между 21 май и 21 август. ВСС дълго време се бави с насрочването на старт на процедурата. А когато се чуха упреци, че членовете на съвета ще наместят процеса така, че да са минали предсрочните парламентарни избори и да могат да се ориентират в политическата обстановка, изведнъж се разбързаха. За да е печеливш един кандидат, той трябва да събере 17 от гласовете в съвета, а после и президентът да издаде указ.
Изборът на приемник на Груев неведнъж бе посочен от Европейската комисия като тест за системата и способността на съвета да се спре на кандидат на базата на професионалните и нравствените му качества, а не на задкулисни договорки. Членове на съвета обаче още преди да е стартирала процедурата за шеф на ВКС, допускат, че никой от номинираните няма да събере нужните 17 гласа. Така изборът ще бъде провален и ще трябва да започне отначало. А това със сигурност ще го измести не само за след парламентарния вот, но и след 21 ноември, когато конфигурацията в съвета ще е различна, тъй като Груев вече няма да е шеф на ВКС и член на ВСС по право.