- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Сега е моментът от лидерите на ЕС да бъдат искани отстъпки в интерес на България
27 Юни 2016 | 17:20
/КРОСС/ Васил Василев, председател на фондация „Братя Василеви" и дългогодишен журналист, в интервю за Радио „Фокус"
Водещ: Отправяме поглед към горещата тема на деня, а и на следващите дни. Какво би било отражението на Брекзит за България? Можем ли да очакваме ефектът на доминото, за който се говори през последните дни в редица страни в Европа, да засегне и нашата държава - питаме председателя на фондация „Братя Василеви" и дългогодишен журналист Васил Василев. Г-н Василев, как ще се отрази напускането на Обединеното кралство от блока върху България?
Васил Василев: Въпросът Ви е, естествено, твърде сложен и за да можем да отговорим на него, преди всичко трябва да имаме ясна линия на поведение. Тя трябва да бъде не какво можем да направим, за да спасим Европейския съюз, а какво трябва да направим, за да спасим държавата си от неблагоприятните последици при излизането на Великобритания и евентуалното разпадане на Европейския съюз. Защото смятам, че той ще рухне, няма да издържи. Видно е, че за да бъде спасена европейската конструкция, трябват много солидни промени в управлението и във функционирането й, а те ще са против интересите най-вече на Франция и Германия и въобще на големите държави, т. е. те няма да ги приемат. Европейският съюз няма как да продължи без реформи. Те трябва да бъдат наистина много дълбоки, досегашната практика показа защо той не върви. Някои чиновници в Брюксел искат да дирижират всичко: „Няма да садите розови домати, но ще садите такива с холандско семе; няма да произвеждате криви краставици; ще внасяте генномодифицирани организми; това, което ние ви кажем, няма да можете да го забранявате; ще приемате мигранти иначе ще ви глобяваме и т. н." Що за дивотии бяха това? И нашите примирено казват: „Е, щом е от Брюксел, щом там са решили така, ние ще приемаме и ще търпим". Тогава, разбира се, идва въпросът за какво да ги избираме тези хора, щом не те решават, а решават други, абсолютно независими от нашите мнения, интереси и виждания като избиратели? Това е проблемът на Европейския съюз и ако той иска да го реши и ако България иска да вземе участие в това решение, това трябва да бъде само и единствено в тази посока.
Водещ: Вие сте доста убеден, когато предричате края на Европейския съюз. Не смятате ли, че именно референдумът във Великобритания и настояването на редица евролидери страната бързо да реализира напускането си ще отключат обратния процес - бързи дискусии за дълбоки реформи в съюза, за да се избегне края, за който говорите?
Васил Василев: Пак искам да кажа, че не можем, не сме в състояние да предотвратим процеси, които са извън нас. Вярно, че много от лидерите и от народите в Европейския съюз сега ще се стреснат, но дори след месец, след два и т. н. реалността отново ще ги сблъска със сериозния проблем. Той е, че някакви хора в Брюксел, за които не подозираме, които вероятно са податливи на лобистки настроения, решават съдбата на отделните нации и това е недопустимо. Може би Европейският съюз означаваше лишаване от известни суверенни права на държавите и народите, но ако лишаването от тези права беше запълнено с достатъчно икономическа помощ, за да може жизненият стандарт във всички страни да бъде еднакъв, тогава нямаше да има проблем. А сега какво се получава? Ние специално, българите, имаме чувството, че сме превърнати в суровинен придатък на Европейския съюз и му служим само и единствено като пазар, в който да си пласират стоките като убиват нашето производство. И в тази връзка - естествено, че съвсем разумно е да се замислим защо например да не отворим отново „Козлодуй" 3 и 4, стига вече да не са разграбени. Защо да не ги отворим, след като са затворени при едни обстоятелства и изведнъж тези обстоятелства са се променили? Т. е. можем да се върнем отново на решението си и да възобновим работата на реактори 3 и 4. Защото представете си какво ще стане, ако утре излезе Франция, излязат Дания, Холандия и т. н. Ами то Европейски съюз не съществува, само че съществуват тези наши блокове на „Козлодуй", които - за да се харесаме на европейците - по най-глупашкия начин унищожихме. Много неща можем да направим, важното е да извлечем всички ползи, които могат да се извлекат от процесите в Европейския съюз. Не забравяйте - сега лидерите му са притиснати до стената и са крайно уплашени. Ето това е моментът от тях да се искат отстъпки, които да бъдат в интерес на нашата страна и нашето общество.
Водещ: Казвате - да намалим негативите, да се възползваме от възможни позитиви. От какъв характер ще бъдат последиците за нас след Брекзит - политически, икономически или ще засегнат най-вече българите, които работят и учат на Острова?
Васил Василев: Не мисля, че за нас ще има драматични последици, нито за българите, които учат и работят на Острова, защото те не са приети там по някакво благоволение на британското правителство и общество. Отишли са там да работят, защото британците имат нужда от работна ръка и понеже нашите са квалифицирани и добри работници, англичаните няма да искат да ги сменят с неорганизирани хора от Бангладеш или Пакистан. Нашите са отишли там да работят и да учат - има много студенти, но не забравяйте, че те също помагат, те научават много. Немалка част от тях остават в Англия, продължават да работят. Така че ние даваме повече на Англия с тези студенти и работници, отколкото обществото ни получава. Затова не мисля, че ще има драматични последици. Намаляването на бюджета на Европейския съюз - да, ще има намаляване поради намаляването на вноските на Великобритания. Но в същото време трябва да се потърсят всички възможности, от които да се възползваме. Например да привлечем английски компании, които искат да продължават да бъдат в Европейския съюз, да направят свои филиали в България и да произвеждат тук. Много по-изгодно ще е за нас да им дадем безплатно или срещу 1 лев наем на година държавни и общински земи, за да построят предприятия и да продължават да произвеждат в Европейския съюз, съответно да изнасят. Същото нещо, което направиха германците в Русия. Поради санкциите те изнесоха част от производството си в Русия, големите германски компании, и в момента, необезпокоявани от никого, произвеждат и продават в Русия, без да бъдат засегнати от санкциите. По същия начин можем да постъпим и ние с английски компании и с англичани - както каза и министър-председателят - които искат да останат в Европейския съюз, да дойдат тук и да се заселят - 1000 пъти по-добре, отколкото всякакви мигранти.
Водещ: Това обаче, ако имаме достатъчно добър бизнес нюх. Връщам Ви към Вашата по-скоро мрачна прогноза за бъдещето на Европейския съюз с коментар от Франция. Преди референдума във Великобритания лидерът на „Националния фронт" Марин Льо Пен призова за допитвания по същата тема във всички страни членки на Европейския съюз. Реалистично ли Ви се струва подобно предложение - всички 27 членове да организират референдуми за оставането си в съюза?
Васил Василев: Това е още един показател за това, че Франция и Германия или отделни хора не могат да дирижират и да ни казват какво да правим. Не Марин Льо Пен ще ни каже дали да организираме референдум или не. Това ще го реши българският народ. И това е погрешният път, по който вървя Европейският съюз и който доведе до излизането на Великобритания. Нито един народ не обича да му се налага дълго и постоянно, въпреки неговите искания, традиции и мнения, защото това е недопустимо, неприемливо. Така че вместо да ни се налага те да ни казват какво да правим, по-скоро тези, които искат Европейският съюз да продължи да съществува, да намерят реалните пътища за това той да се превърне в равноправна и хомогенна общност на равноправни хора, чиито жизнен стандарт не е така драстично различен, както е да речем между България и Германия, България и Люксембург, България и Франция и т. н. Да се правят всички усилия да станем не само общ пазар, както е бил замислен Европейският съюз, а общност от относително равни по заможност хора.
Водещ: А дебатът за реформирането на Европейския съюз у нас? Според Вас кой ще води този дебат - евроскептиците или хората, които все пак вярват, че Европейският съюз трябва да остане, макар и променен?
Васил Василев: Не трябва да говорят глупаци - това е едното. Дебатът трябва да се води от чисто прагматични позиции и да се види какви са опасностите за България, как те могат да бъдат преодолени, какви биха били възможните ползи за страната ни и как могат да бъдат осигурени. Не трябва да се изхожда в никакъв случай от идеи от типа: „Ние сме от ЕНП или от либералите, или от социалистите", а трябва да се изхожда преди всичко от националните интереси. Ако се тръгне по стария утъпкан път на европейското семейство на едната формация, решила еди-какво си, и всички като овце се хвърлят нататък, то това ще доведе много по-бързо до разпада на Европейския съюз. Аз Ви казах, че съм песимист, че Европейският съюз ще продължи да съществува. Усилията, които големите европейски страни и преди всичко Франция и Германия трябва да направят в тази посока - според мен те няма да са в състояние, няма да имат достатъчно смелост да ги направят. Затова постепенно Европейският съюз ще се превърне пак в нещо, което бързо и сигурно ще се разпадне на отделните си съставни части. При тази перспектива е най-важно да засилим нашата национална сигурност, нашата икономическа сигурност, нашето право на решение по всички въпроси, които засягат бъдещето на България и на българите.
Лора Търколева