• 24 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Европейският комитет за предотвратяване на изтезанията приветства отмяната на 24-часовите дежурства на надзирателите

Европейският комитет за предотвратяване на изтезанията приветства отмяната на 24-часовите дежурства на надзирателите

/КРОСС/ Европейският комитет за предотвратяване на изтезанията и нечовешктото или унизително отнасяне или наказание към Съвета на Европа /КПИ/ приветства решението за преустановяване на практиката с 24-часовите смени на надзорния персонал. Това е записано в последния доклад на Комитета, който беше предоставен днес на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията".
Нееднократно в доклади от минали години Комитетът настояваше за отмяна на 24-часовите дежурства на надзорно-охранителния състав. Смесеният график на дежурствата в местата за лишаване от свобода влезе в сила от 1 юни т.г.
В последния си доклад КПИ отчита като положителна стъпка и намаляването на броя на лишените от свобода. Разликата е вследствие на увеличаване на броя на осъдените на пробация, пилотния проект за електронен мониторинг, който включва около 200 души, и предсрочното освобождаване.
„КПИ призовава българските власти да удвоят усилията си за развитие на политиката за прибягване на мерки, различни от „задържането под стража" и алтернативни на присъдите за задържане", пише още в доклада.
Делегацията на комитета, посетила част от затворите ни през пролетта на тази година, препоръчва правителството приоритетно да работи за изпълнение на „планираното построяване на нов затвор в София, а също така и за разширяване на затвора в Бургас и Варна".
Комитетът за предотвратяване на изтезанията и нечовешктото или унизително отнасяне или наказание организира посещения в местата за лишаване от свобода, за да оцени как се третират лишените от свобода лица. Такива места са затворите, учрежденията за задържане на непълнолетни лица, полицейските управления, центровете за задържане на имигранти, психиатричните болници, домовете за социални грижи и др. Делегациите на КПИ имат право на неограничен достъп до местата за лишаване от свобода и право за движение без ограничения в такива места. Те разговарят без свидетели с лишените от свобода и общуват свободно с всеки, който може да им предостави информация.
След всяко посещение КПИ изпраща подробен доклад до съответната държава. В този доклад се включват констатациите на КПИ и неговите препоръки, коментари и искания за информация. КПИ също така очаква да получи от правителството подробен отговор по повдигнатите в доклада въпроси. Тези доклади и отговори са част от постоянния диалог на Комитета със съответната държава.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.