• 27 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

80 години Паметник на свободата на връх Шипка

80 години Паметник на свободата на връх Шипка

/КРОСС/Националният парк-музей „Шипка-Бузлуджа" и Националният военноисторически музей представят съвместна изложба „80 години Паметник на свободата на връх Шипка". Тя ще бъде открита от министъра на културата доц. д-р Мартин Иванов довечера от 17.30 ч. в Галерия „Средец" в Министерство на културата.

Изложбата е посветена на годишнината на монумента и представя уникални експонати, автентични фотографии и документи, пресъздаващи историята на Паметника на свободата и значимостта на събитието в българската история.

Посетителите ще могат да се пренесат в деня на неговото откриване и освещаване - 26 август 1934 г., с помощта на артефакти, напомнящи за този момент: ключа, с който Цар Борис III отключва паметника и ножицата, с която прерязва лентата. За пръв път ще бъдат показани оригинални чертежи на проектантите на паметника арх. Атанас Донков, арх. Иван Данчов и скулптора Александър Андреев. Атмосферата и емоциите около паметното събитие, обединило широки слоеве на обществото, ще бъдат допълнени от записите в Златната книга за впечатления на Паметника на свободата, която започва със собственоръчно написано послание от Царя и подписите на членовете на Комитета за въздигане на Паметник на възраждането и освобождението на българския народ. Паметни знаци, изработени специално по случай освещаването на Паметника, допълват усещането за значимостта на този ден, събрал на тогавашния връх Св. Никола над стохиляден народ.

Идеята за паметник, който да увековечи подвига на българските опълченци, участвали в решителния епизод от Руско-турската война, се заражда още през 1879 г., но осъществяването й се забавя. Благодарение на усилията на Министерството на войната, Комитета по въздигане на Паметника и с доброволната лепта на хиляди граждани, институции и организации половин век по-късно монументът е факт. След построяването му Министерството на войната, чрез отделението „Военни музеи, паметници и гробове" и Главния военен музей (днес Национален военноисторически музей) издържа и стопанисва Паметника на свободата в продължение на 20 години. От 1956 г. той става част от Националния парк-музей „Шипка" и се стопанисва от Министерството на културата.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.