- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
България настоява да се ускорят процедурите за внос на храни и живи животни в Иран
11 Юли 2016 | 17:51
/КРОСС/ България настоя да се ускорят четирите процедури за внос на пилешко месо, млечни продукти, мед и живи животни коне и магарета в Иран.
„Реално можем да изнасяме такива продукти. В момента обемът на стокообмена, над 52 милиона долара, основно се формира от търговията с пури и цигарени изделия. Положителната новина е, че иранската страна също прояви интерес от това да задълбочим сътрудничеството си в тази област, а на фона на големината и територията ни, ние примерно, произвеждаме едни немалки обеми", заяви след среща с колегата си в Техеран министърът на земеделието Десислава Танева.
България стартира процедура за износ на български пчелен мед за Иран. Министър Танева връчи писмо за стартирането й на своя колега Махмуд Ходжати, министър на земеделието за Ислямска Република Иран. Срещата между двамата министри се проведе в рамките на официалната правителствена делегация водена от министър-председателя Бойко Борисов.
По време на разговора Десислава Танева посочи, че производството на мед и пчелни продукти са с най-висок относителен дял на биопризводство - 20% у нас. Тя се обърна към своя колега за съдействие за по-бързото финализиране на вече започналите процедури за износ на българско птиче месо и млечни продукти за тяхната страна. „ Именно от тази възможност ще се възползват бизнес оператори и от двете страни", каза още министър Танева. Тютюнът и тютюневите изделия сред продуктите, които са добре познати и са с най-голям дял в търговските отношения между двете страни.
„Ние искаме доброто сътрудничество, което имаме да се задълбочи и да се разшири в областта на земеделието", каза министър Танева. „Това би довело до увеличаване на търговският стокообмен в аграрния сектор, които за последните три години бележи постоянен ръст", заяви българският министър. През 2013 година той е бил в размер на 3.139 млн. щатски долара, а през 2015 година общата му стойност е повече от 52 млн. щатски долара.
От своя страна Махмуд Ходжати отбеляза, че именно сега е моментът двете страни да постигнат по-задълбочени и конкретни сътрудничества в сектор „Земеделие". „За нас е важно да задълбочим сътрудничеството в областта на търговията, ветеринарните въпроси, растителната защита, сортоподдържането и семепроизводството. „В тази връзка много важно за нас е първо да подготвим необходимата база и да подпишем меморандум за сътрудничество" каза още той.
По време на срещата бяха обсъдени и възможностите за обмена на научен опит и изследванията. Министър Танева отправи покана към иранския си колега да посети България.