• 30 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8518
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1010
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Над 4 млн. трябват за цялостен ремонт на Пловдивския театър

Над 4 млн. трябват за цялостен ремонт на Пловдивския театър

Пловдив /КРОСС/ За цялостен ремонт на театъра са нужни 4 милиона 252 хлд. лв., съобщи директорът на Драмата под тепетата Кръстю Кръстев. Половината от средствата са за сцената и салона.
„Ако се направи нещо отгоре, отдолу ще остане една развалина. Ако не се направи както трябва този ремонт, просто нещата няма да бъдат завършени никога", категоричен е Кръстю Кръстев.
14 проектантски бюра и над 40 души са били включени в цялостното обследване на сградата и сцената и всички системи и инсталации в сградата, поясни арх. Атанас Недев от проектантския екип.
Готовият проект за ремонт с цялата документация е бил внесен в Министерство на културата през месец май, но това съвпадна с политическата криза и оставката на кабинета Орешарски, обясни Кръстю Кръстев. До момента не е ясно и какво се случва с обещаните от старото Министерство на финансите 1 мил.и 200 хил. лв. „Единствената сума, която е постъпила по нашите сметки са 196 хиляди лева от застрахователя. Налични са и над 80 хиляди лева - суми от дарителите.", поясни Кръстю Кръстев.
Година след пожара на голямата сцена на Драматичен театър - Пловдив директорът на Пловдивския драматичен театър Кръстьо Кръстев отчете на пресконференция в Община Пловдив работата на своя екип за преодоляване на щетите.
Отчетът е свързан с работа по завършване на институционалните експертизи, анализ на щетите, проектиране на бъдещия ремонт, процедури по финансирането на ремонта, както и резултатите от творческия сезон на театъра, въпреки необичайните условия за работа.
През изминалите 12 месеца екипът на Драматичен театър Пловдив работеше в няколко посоки.
Извършени се начални ремонтни дейности - почистване на залата и фоайетата, свалени са над 200 осветителни тела, възстановени са 50 от тях. Безвъзмездното им отдаване в Дом на културата Борис Христов позволява там да се извършва пълноценна сценична дейност.
Направено е експертно пожаро-техническо заключение Министрество на вътрешните работи, служба „Пожарна безопасност и защита на населението" от 29.10. 2013 г. Според нея причината за пожара е късо съединение в електрическата инсталация.

Направен е технически анализ и одит на щетите, както и на общото състояние на театъра. Одитът установи:

•основните инфраструктурни линии са на над 40 години и са негодни за употреба - вентилация, отопление, климатизация. Те се нуждаят от спешен ремонт, който трябва да бъде съобразен с изискванията на Европейския съюз и националното законодателство. Новите норми не позволяват закърпване и освежаване, а изграждане изцяло на основните инфраструктурни системи на театъра

•Липсва документация и техническо заснимане на сградата

•Ремонтът трябва да бъде мислен в дългосрочен план, за поколения напред

•Театърът има планиран преди пожара втори етап на ремонт, касаещ именно основната сценична инфраструктура. Първият етап обновява основната зала и завършва Камерната зала.

На база на пълен и цялостен анализ ръководството театъра и привлечените експерти вземат решение да предложат на принципала в лицето на Министрество на културата ремонта да бъде цялостен, дългосрочен, съобразен с изискванията на ЕС за безопасност. Наложително е да се ремонтират основни системи в театъра, както и проблеми в основите на сградата - дренажната система, връщането на складовете на театъра в експлоатация, премахване на остарели елементи от вентилационната, климатична и отоплителна система.
Завърши се целия дълъг цикъл от преговори, огледи и експертни оценки със застрахователя. Постигна се изплащане на застрахователната щета от 196 850 лв.
Стартира се процедурата по финансиране на ремонта.
В краят на ноември 2013 г. Министерството на културата даде разрешително за стартиране на проектиране.
Започна процедурата по обществена поръчка за възлагане на проекта.
Решиха се въпросите относно авторските права. Министерството осигури 50 000 лева за проектирането.
След приключването на процедурата, проектирането започва. С него се занимават 14 проектантски бюра по различните специалности и над 40 души.
На 12-ти май 2014 г. проектът е внесен в Министерството на културата. Процедурата изисква Министерството на културата да съгласува проекта и да го внесе в Министерски съвет. На свой ред Министерски съвет трябва да излезе с решение и да обяви обществена поръчка за изпълнението на ремонта. Такова решение не е взето.
През периода август 2013 - август 2014 театърът не спира да работи и изпълнява активен и успешен театрален сезон, въпреки пожара, липсата на репетиционни и преместването в нова зала.
Драматичен театър Пловдив е на второ място в страната по приходи и зрители след Народен театър София - с 68 000 зрители и 800 000 лева приходи. Поставени са 3 премиери през сезон септември 2013 - май 2014, спечелени са национални награди с една от тях - Аскеер за актьорски дебют на Бойко Кръстанов „Възвишение", Икар за режисура на Иван Добчев „Възвишение", Икар на Петър Дундаков за музиката към „Дисни Трилър" на Стайко Мурджев, награда от фестивалите в Шумен - на Бойко Кръстанов, Враца, Габрово - за главни женски роли на Ивана Папазова. Театърът е канен на всички национални фестивали.
Процесът на репетиции, премиери и представления не спира. Използва се залата на Дом на културата „Борис Христов" срещу 600 лв. наем на представление. Община Пловдив увеличава бюджета на театъра на 80 000 лева. Културният дом „Борис Христов" ползва безвъзмездно оцелялата осветителна техника на театъра.
Веднага след пожара пловдивската общественост и творци в града и страната стартират набирането на допълнителни средства, които възлизат на около общо 80 000 лева.
Ръководството на Драматичен театър - Пловдив апелира към Министерството на културата ремонтът да бъде приоритет в програмата на Министерството. Ако парите се отпуснат през септември-октомври 2014 г., до края на 2015-та година ремонтът ще може да приключи и театърът няма да загуби водещото си място в националната културна карта.
Друг важен момент е да се постигне пълно гражданско и политическо съгласие по отношение спешната необходимост от възстановяване на Драматичен театър Пловдив. Най-добрият изход от ситуацията е в очакваната актуализация на националния бюджет за 2014-та година на отделен ред да бъде разписана сумата за ремонт на Драматичен театър Пловдив. Сумата може да бъде разпределена в два етапа: първи етап 2014 и втори етап - 2015-та година. Сумата за цялостния ремонт, който ще ликвидира дългогодишните язви в основите на сградата и ще я превърне в модерен европейски театър е 4 милиона лева, съобщи plovdivskinovini.com.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.