• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Световната банка: Интернет иновациите може да навредят на средната класа

Световната банка: Интернет иновациите може да навредят на средната класа

/КРОСС/ Интернет иновациите може да увеличат неравенството и да навредят на средната класа, гласи последният доклад на Световната банка Digital Dividends. Без стабилни правни основи и професионални умения на служителите технологията рискува да увеличи неравенството, предупреждават експертите.

„Аналоговите" фактори - политики и регулации, са също толкова важни, колкото и технологичното развитие, за да могат хората по света да се възползват от него, гласят изводите на проекта. В противен случай цифровата епоха може да доведе до концентрация на индустрията и контрол върху информацията вместо свободното й споделяне.

„Държавите, които инвестират едновременно в цифрови технологии и аналогови допълнения, ще спечелят значително, докато другите вероятно ще изостанат", пише в доклада.

Банката, която е инвестирала 12,6 млрд. долара в IT проекти, призовава държавите по света да направят интернет „универсален, достъпен, отворен и безопасен", но подчертава, че разширяването на достъпа до мрежата не е достатъчно, за да гарантира ползите за гражданите.

В последните две десетилетия цифровите технологии се разпространиха бързо, но не увеличиха производителността, нито възможностите за развитие на бедните и на средната класа толкова, колкото се очакваше, смятат експертите.

„Ако хората имат правилните умения, цифровата технология ще им помогне да са по-ефективни и продуктивни, но ако ги нямат, пазарът на труда ще се поляризира", смята икономистът Дийпак Мишра.

В развитите държави технологията автоматизира рутинните дейности и макар че някои работници печелят от това, голям брой други биват притискани към по-нископлатени длъжности, които не могат да се автоматизират, казва Уве Дайхман, един от ръководителите на проекта.

„Споделяме оптимизма на Силициевата долина, когато става въпрос за потенциала на цифровите технологии. Но не и удобния им възглед, че ползите са гарантирани и идват автоматично. Смятаме, че превръщането на цифровите инвестиции в дивиденти е много по-трудно, отколкото се смяташе преди", казва икономистът Дийпак Мишра.

„Въпреки че технологията може да е много полезна, не можем да заобиколим провалите на развитието в последните десетилетия. Хората въпреки всичко имат нужда от основните си права - образование, бизнес климат и отговорно правителство", казва Уве Дайхман, един от ръководителите на проекта.

60% от световното население - 4 милиарда души, все още нямат достъп до световната мрежа.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.