- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Създателите на чат, препоръчван от ИД: Тоталното наблюдение няма да спре тероризма
19 Ноември 2015 | 20:15
/КРОСС/Създателите на чат приложението Threema, препоръчано като комуникационен метод в наръчниците на „Ислямска държава", защитиха изобретението си и заявиха, че „тоталното наблюдение" не е начина да се спре екстремизмът.
В ръководство, разпространено от ислямистите през януари, Threema се цитира като „сигурен" начин за комуникация. Причината е, че приложението кодира всички съобщения между потребителите и гарантира пълна анонимност на ползвателите си.
До момента няма доказателства, че джихадистите, които убиха 129 души в Париж миналия петък са използвали програмата.
Пред АФП, говорителят на швейцарците от Threema Роман Флеп заяви, че намаляването на енкрипцията на компютърния трафик няма да спре подобни атаки.
„Нямаме представа как разузнавателните служби събират информация, но да разчиташ единствено на наблюдение, за да контролираш социалните и политическите проблеми никога не е проработило в миналото и няма да проработи в бъдеще," казва Флеп в офицален имейл.
Компанията, базирана в Цюрих, предлага платено приложение, което криптира информацията от край до край. Това означава, че единствено изпращачът и получателят на дадено съобщение могат да го видят. Съдържанието е недостъпно за трети лица, включително за самата компания, която поддържа системата.
Някои западни политически лидери, специалисти и ръководители в сферата на сигурността настояват подобни услуги да включват „задни врати", чрез които личната комуникация да може да бъде дешифрирана в случай на разследване.
Флеп не коментира дали Threema може или някога ще обмисли създаването на такива възможности, но заяви, че компанията винаги ще се съобразява с швейцарския закон, според който няма право на достъп до съобщенията на потребителите си.
„Threema работи в рамките на закона и ще съдейства на швейцарските власти, ако е задължена да го стори. Въпреки това, възможностите за това са изключително ограничени, тъй като ние нямаме достъп до паролите на нашите потребители", допълва той.
От компанията поддържат тезата, че правото на поверителност на информацията е абсолютно, въпреки факта, че екстремистите използват подобни методи за комуникация.
„Да жертваме някои от основите на нашите западни демокрации - свобода на личен живот и изразяване - за лъжливо чувство за сигурност не изглежда като умен ход," заяви Флеп.
След атаките в Париж ръководители на разузнавателни служби, включително директорът на ЦРУ Джон Бренън, отново повдигнаха въпроса за непробиваемите чат приложения.