•  GBP / BGN 2.3101
  •  CHF / BGN 2.0128
  • Времето:  София 12°C

България с 4 медала от финалите на световната купа в Баку

/КРОСС/ Националният ни отбор по художествена гимнастика спечели днес 4 медала във финалите на отделните уреди на турнира от световната купа в Баку (Азербайджан).

При ансамблите Симона Дянкова, Елена Бинева, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова и Лаура Траатс взеха реванш за среброто в многобоя и спечелиха титлите и в двата финала. След  много силна игра, изпълнена с хъс и настроение, момичетата на Весела Димитрова получиха най-високи оценки и за двете изигравания - 19.800 точки за композицията с пет обръча и 19.050 точки за тази с три топки и две въжета.

Във финала с обръчи след българките са отборите на Италия (18.000 точки) и Азербайджан (17.600 точки), а в този с топки и въжета - Япония и Украйна с оценки от по 18.000 точки.

В индивидуалната надпревара българските гимнастички също стигнаха до две отличия. Боряна Калейн спечели среброто във финала с бухалки с оценка от 17.800 точки. Златото заслужи украинката Влада Николченко с 18.100 точки, а Мария Сергеева (Русия) остана трета със 17.700 точки.

Катрин Тасева пък грабна среброто във финала с лента, след като получи оценка от 16.400 точки. Златото стана притежание на рускинята Мария Сергеева с 16.800 точки. Бронзът отиде при украинката Влада Николченко с 16.050 точки.

Тасева завърши четвърта във финала на топка с оценка от 17.900 точки, като .беше изпреварена от рускините Екатерина Селезньова и Мария Сергеева, които получиха 18.200 точки и 18.100 точки съответно, както и от японката Кахо Минагава, която беше оценена със 17.950 точки.

На финала с обръч Калейн завърши на четвърто място със 17.350 точки, а Катрин Тасева е седма с 16.350 точки. Шампионка на този уред стана Мария Сергеева с 18.200 точки, следвана от Катарина Халкина (Беларус) със 17.750 точки и Лаура Зенг (САЩ) със 17.350 точки.

Така след състезанието в Баку в генералното класиране за световната купа Боряна Калейн е начело в подреждането на обръч, а Катрин Тасева оглавява това на лента.