- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Ал. Томов окончателно оправдан от Върховния касационен съд
28 Юли 2016 | 17:54
/КРОСС/ Върховният касационен съд окончателно оправда бившия благодетел на ЦСКА Александър Томов за източването на металургичния комбинат "Кремиковци" и столичния футболен клуб, съобщава сайтът "Съдебни репортажи".
През 2011 г. съдия Мариян Марков от Софийския градски съд осъди Томов и Иванов на 9 години, а другите двама подсъдими бяга оправдани. Две години по-късно Софийският апелативен съд изцяло отмени решението и върна делото за ново разглеждане. В края на миналата година САС потвърди оправдателните присъди на всички подсъдими, след като делото мина отново през СГС. Прокуратурата твърдеше, че нанесената от Томов и останалите трима щета е 29 млн. лева. Според експертиза по делото толкова е била стойността на хвостохранилището и общежитието на "Кремиковци", което е било прехвърлено към завода на бизнесмена Васил Божков, който притежаваше ЦСКА преди Томов. Именно с тези пари бе финансирана сделката по закупуването на футболния клуб от Божков през 2007 г.
Според другата част от обвинителния акт по делото Томов и Гарибов са изтеглили банков кредит от 3.5 милиона евро, за да обезпечат оперативната дейност на ЦСКА. Няма обаче никакви доказателства парите да са използвани за футболния отбор. Това е довело до тежкото състояние на ЦСКА, а впоследствие и до отнемането на лиценза на клуба през 2008 г., твърдяха разследващите.
Тричленният състав на ВКС (с председател Татяна Кънчева и членове Биляна Чочева и Tеодора Стамболова) изцяло потвърждава изводите на долната инстанция. В мотивите върховните съдии сочат, че „нецелевото разходване на паричните средства, предоставени в кредит на частно търговско дружество, не е обективен съставомерен признак на престъплението по чл. 201 от НК", не е настъпила вреда, тъй като кредитът е бил погасени не е имало и последващи финансови претенции на дружествата. ВКС е категоричен, че „използваните нестандартни способи за уреждане на търговските отношения относно закупуване на акциите...не дават основание да се счита, че в случая е извършена престъпна дейност, попадаща в обхвата на чл. 203, ал. 1, вр. чл. 201 от НК".
С други думи - прокуратурата е дала на съд подсъдимите без да има извършено престъпление. Решението на ВКС е окончателно.