• 18 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8634
  •  GBP / BGN 2.3701
  •  CHF / BGN 2.0847
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Харчим повече за храна, сметки и здравеопазване

Харчим повече за храна, сметки и здравеопазване

/КРОСС/ Доходи на домакинствата

Общият доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2017 г. е 1 281 лв. и спрямо същия период на 2016 г. се повишава с 3.5%.

В структурата на общия доход с най-висок относителен дял e доходът от работна заплата (55.5%), следван от доходите от пенсии (29.1%), от самостоятелна заетост (5.6%) и от социални обезщетения и помощи (3.2%). Спрямо първото тримесечие на 2016 г. относителният дял на дохода от работна заплата намалява с 1.6 процентни пункта, а доходът от пенсии нараства с 2.6 процентни пункта.

В номинално изражение през първото тримесечие на 2017 г. в сравнение със същото тримесечие на 2016 г. доходите средно на лице от домакинство по източници на доход се променят, както следва:

Доходът от работна заплата нараства от 706 на 710 лв. (с 0.6%).

Доходите от пенсии нарастват от 328 на 372 лв. (с 13.7%).

Доходът от самостоятелна заетост намалява от 81 на 72 лв. (с 11.5%).

Доходите от социални обезщетения и помощи нарастват от 36 на 40 лв. (с 12.8%).

През първото тримесечие на 2017 г. относителният дял на паричния доход на домакинствата в общия доход е 99.5%, а делът на дохода от натура е 0.5%.

Разходи на домакинствата

Общият разход на лице от домакинство през първото тримесечие на 2017 г. е 1 133 лв. и се увеличава с 2.1% спрямо същото тримесечие на 2016 година.

В структурата на общия разход с най-голям относителен дял са разходите за храна (30.5%), следвани от разходите за жилище (20.1%), данъци и социални осигуровки (13.4%) и разходите за транспорт и съобщения (11.0%).

Спрямо първото тримесечие на 2016 г. относителният дял на разходите за храна и безалкохолни напитки намаляват с 0.6 процентни пункта, за транспорт и съобщения - с 1.0 процентен пункт, а се увеличават разходите за жилище с 2.0 процентни пункта.

Като абсолютни стойности през първото тримесечие на 2017 г. в сравнение със същото тримесечие на 2016 г. разходите средно на лице от домакинство по някои видове разходи се променят, както следва:

Нарастват разходите за:
- храна и безалкохолни напитки - от 345 на 346 лв. (с 0.3%);
- жилище (вода, електроенергия, отопление, обзавеждане и поддържане на дома) - от 200 на 228 лв. (с 13.7%);
- здравеопазване - от 62 на 67 лв. (с 6.8%);
- алкохолни напитки и цигари - от 47 на 50 лв. (с 6.4%).

Намаляват разходите за:
- транспорт и съобщения - от 134 на 125 лв. (с 6.6%);
- разнообразни стоки и услуги - от 50 на 47 лв. (със 7.2%).

Потребление на домакинствата

Потреблението на основни хранителни продукти средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2017 г. не се променя съществено спрямо същото тримесечие на 2016 година. Увеличава се потреблението на яйца - от 33 на 34 бр., и на кисело мляко - от 6.2 на 6.4 килограма.

По-съществено намалява потреблението на зеленчуци - от 10.4 на 9.1 кг, на плодове - от 10.4 на 9.9 кг, и на прясно мляко - от 4.7 на 4.2 литра.

Методологични бележки

Данните са получени от тримесечното Наблюдение на домакинските бюджети. Наблюдението е репрезентативно, като се използва случайна извадка от домакинства.

Обикновено домакинство образуват две или повече лица, които живеят в едно жилище или в част от жилище, хранят се заедно и имат общ бюджет, независимо от това дали имат роднински връзки помежду си. Домакинство е и едно лице, което живее самостоятелно, храни се отделно и има свой отделен бюджет.

Колективните домакинства не са обект на изучаване на домакинските бюджети.

Основните показатели за доходите, разходите и потреблението се оценяват тримесечно и годишно и се представят под формата на средни величини и относителни дялове.

Доходите на домакинствата в пари и натура включват доходите на всички членове на домакинството от работна заплата, пенсии, самостоятелна заетост, обезщетения за безработни, социални помощи и други. Включват се и други доходи, общи за домакинството, като регулярни или еднократни трансфери от други домакинства и продажби на имущество.

Разходите на домакинствата включват разходите за храна, напитки, тютюневи изделия, жилище (вода, електроенергия, отопление, обзавеждане и поддържане), транспорт, съобщения, здравеопазване, данъци, социални осигуровки и други.

Потребителският разход включва разходите на домакинствата за стоки и услуги съгласно международната Класификация на индивидуалното потребление по цели (COICOP).

Потреблението средно на лице от домакинство представлява количествата консумирани хранителни продукти и напитки при домашни условия и не включва консумацията в заведения за обществено хранене.

Подробна информация за Наблюдението на домакинските бюджети и резултатите от него са публикувани на сайта на НСИ (http://www.nsi.bg) в рубриката „Доходи, разходи и потребление на домакинствата" и в информационната система „Инфостат".

 

 

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.