• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

На първо място сме в Източна Европа по събрани подписи срещу ТПТИ

На първо място сме в Източна Европа по събрани подписи срещу ТПТИ

/КРОСС/34 111 подписа срещу Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) са събрани до вчера в страната ни. Ние се нареждаме на девето място сред 28 държави в ЕС и на първо място в Източна Европа по количество събрани подписи съобразно броя на населението. Това стана ясно на пресконференция днес.

Ден преди поредния протест срещу Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции Национална коалиция „Спри ТПТИ" и „Солидарна България" представиха доклад „Договорите за свободна търговия - инструментът на силните в глобалната икономика. История, ефекти и алтернативи". Негови автори са икономистът Ваня Григорова, социологът Чавдар Найденов и журналистът Иво Христов.

Над 3 млн. европейци вече са се подписали под инициативата „Stop TTIP". Най-внушителен е броят на противниците на ТПТИ в Германия - над 1,5 млн. души.

На 10 октомври България ще се включи в Общоевропейския ден за протест срещу ТПТИ. Шествието ще тръгне в 17.00 ч. от паметника на Патриарх Евтимий в София и ще стигне до Министерството на икономиката.

Договорите за свободна търговия се сключват с обещание за ускорен ръст и повече работни места, но опитът показва, че предизвикват обратни ефекти. Тези договори водели до нов феномен, а именно богати държави с бедни хора, обясни журналистът Иво Христов.

В миналото договорите за свободна търговия са служели за скрепяване на мира след тежки конфликти. От 90-те години насам, по думите му, агресивно се налага арбитражното правораздаване, при което, ако е недоволен, инвеститорът може да заведе иск пред тричленка. Тъй като не се предвижда апелативна инстанция, веднъж произнесено, решението става окончателно.

Христов подчерта, че се забелязва тенденция търговското право да измества правата на човека.

Два иска на стойност 1,4 млрд. лв. са заведени срещу България пред търговски арбитражи от EVN и сметопочистващите фирми на Румен Гайтански-Вълка. Ако бъдем осъдени, това ще е удар върху държавния бюджет. Това обяви председателят на „Солидарна България" Ваня Григорова.

Във връзка с чуждестранните инвестиции у нас, икономистът Григорова изтъкна, че управляващите се опитват през Социалното министерство да отменят т.нар. „пазарен тест". Той задължава фирмите, които влизат на местния пазар, да проверят има ли служители с достатъчна квалификация, които биха могли да заемат работните места. Според Григорова ако „пазарният тест" бъде премахнат, ще бъде по-лесно да си внесем чужди IT-специалисти, например, и те ще са по-изгодни. Същевременно българските IT-специалисти отиват в чужбина. Според Григорова причината е, че заплатите в сектора са най-високи за България, но не и на фона на заплатите в IT-сектора в световен мащаб.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.