- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Разработват ветро-генератор с „махащи криле“ като колибри
25 Януари 2017 | 14:15
/КРОСС/ Нов вид вятърна турбина с „махащи криле" се разработва в Тунис. Ако проектът се окаже успешен, това ще е революционен пробив в областта на механиката.
Досега учените бяха ограничени в способността си да прилагат принципите на движенията на животните и човека в машините, според Tyer Wind. В енергийния сектор това ограничение доведе до налагането на прости и относително неефективни турбини. Използвайки ново поколение кинематика, Анис Ауини се е заел да „наруши" това дългогодишно състояние с проект за уникална вятърна турбина, която имитира крилата на единствената птица, способна да „увисне" на едно място във въздуха - колибрито.
Tyer Wind възпроизвежда механизма, който позволява на колибрито да лети на едно място във въздуха. Вятърната турбина има „пляскащи" крила, които се движат в конфигурация, подобна на цифрата „8". За целта генераторът има две витла с вертикална ос, изработени от въглеродни влакна, всяко с дължина всеки 1,6 м., които преобразуват кинетичната вятърната енергия в чисто електричество. Заедно двете крила покриват площ от 3,52 кв. м.
Прототипната система е с номинална изходна мощност 1 kW. Тя може да генерира електричество при ветрове със скорост над 3,8 м/с., а най-добре работи при скорост от порядъка на 10 м/с. Максималната скорост все още не е установена - за целта се провеждат изпитания в момента.
Това е първият път, когато механично устройство, създадено от човека, успешно имитира движението на крилата на колибри, казва Хасин Лабайед, партньор и съосновател на Tyer Wind, пред изданието Inhabitat. В момента в Тунис се тества пилотната машина, разработена от Tyer Wind. Създателите й твърдят, че първоначалните тестове за енергийна ефективност, аеродинамика и устойчивост на материала са окуражаващи. Лабайед и Ауини обещават да публикуват получените данни след изпитанията. Междувременно всички, които се интересуват от повече технически подробности, могат да узнаят детайлите от този PDF.)
Източник: greentech.bg