- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Висока оценка за българския туризъм на срещата на ОЧИС в Атина
23 Октомври 2014 | 16:39
/КРОСС/ Служебният зам.-министър на икономиката и енергетиката Бранимир Ботев участва в срещата на министрите на туризма от страните от Организацията за черноморско икономическо сътрудничество (ОЧИС) в Атина, посветена на изграждането и подпомагането на икономическото сътрудничество в Черноморския регион.
Форумът бе организиран от правителството на Гърция, която председателства ротационно ОЧИС, от Световната ортганизация по туризъм (СОТ) към ООН и Гръцката туристическа организация. Срещата, в която участваха 17 държави и четири международни организации, бе ръководена от генералният секретар на СОТ Н. Пр. Талеб Рифай и министъра на туризма на Гърция Олга Кефалояни.
В рамките на форума всички страни подписаха меморандум за разбирателство съвместно със СОТ за развитие на туризма в региона и за превръщането на Черно море в утвърдена международна туристическа дестинация с обща стратегия за брандирането му като регион с изключителни условия за предлагане на глобални туристически продукти - морски туризъм, културно-исторически, в това число като люлка на европейската и средиземноморската цивилизация, планински и др. Освен меморандума в Атина бе приета и обща декларация на министрите на туризма на страните от ОТИС.
По време на дискусиите бяха изтъкнати богатите възможности на България като морска дестинация, както и потенциалът на българските планини, екотуризма и др. В изказването на зам.-министър Ботев на форума бе посочена ролята на Черноморския басейн и на съседните държави за световната и европейската култура и цивилизация и бе припомнено, че районът на Черно море е свързан с множество легенди и факти, станали знакови в историята - като Походът на аргонавтите, Пътят на римските императори, Пътят на коприната и др. Ботев специално припомни старото латинско име на Черно море Понтус Еуксинус (гостоприемен мост) от римско време и подчерта, че името ни задължава да помним и работим за това Черно море да бъде винаги приятелски мост между държавите, които да развиват съвместно туризма, културно-икономическото сътрудничество и винаги да остават добри приятели и съседи.
Извън форума зам.-министър Ботев проведе срещи с Н. Пр. Талеб Рифай и с директора на отдел „Европа" в СОТ Исабел Гараня. Талеб Рифай потвърди официално заявената готовност на Световната организация да подпомага България в изграждането на националния мастер-план за устойчиво и дългосрочно развитие на туризма като индустрия, в това число създаването и въвеждането на системата ЕСТИ за отчитане и управление на туристическите потоци и туристическата информация. Талеб Рифай сподели през зам.-министър Ботев прекрасните си впечатления от България и това, което страната ни прави като политика в туризма, особено стратегията за развитие на СПА и балнеотуризма на основата на минералните води в съчетание с културно-историческото наследство.
По време на срещите в Атина особено оживление предизвикаха познанията на зам.-министър Ботев за историята на остров Крит и Минойската цивилизация. Оказа се, че фамилията на министър Кефалояни произхожда от Ретимно на Крит - град, който Ботев е посещавал и който по историята и културата си е изключително близък със Созопол. Логично двамата ръководители на туризма предложиха да започне процедура за побратимяване на двата морски града, както и да се проучат възможностите им за взаимно промотиране на културно-историческото им наследство и туризма, отбелязва пресцентърът на МИЕ.
Бранимир Ботев поднесе на министър Кефалояни филми и книги за българския туризъм и чудесата на България, както и икона на Св. Георги Победоносец, реплика на творбата на най-известния български иконописец Захари Зограф от 1837 г., като знак, че Св. Георги е популярен и обичан като закрилник както на България, така и на Гърция. В срещата участва и министърът на търговския флот и на морските дела на Гърция Милтиядис Варвициотис.