• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Les Echos: инцидентът със Су-24 не беше гръм от ясно небе

Les Echos: инцидентът със Су-24 не беше гръм от ясно небе

/КРОСС/ Ситуацията с руския Су-24, който бе свален от турските ВВС, не беше изненада в отношенията между двете страни, счита журналистът от вестник Les Echos Адриан Левие, цитиран от РИА Новости, предаде „Руски дневник“.

Журналистът припомня, че още на 1 декември 2014 г. между президентите на двете държави се състоя среща (петото заседание на Съвета за сътрудничество на високо равнище между Руската федерация и Република Турция, бел. ред.). Тогава бе повдигнат въпросът за постигане на споразумение за стокообмен между двете страни в размер на 100 млрд. долара, изграждането на руската ядрена централа „Аккую“ в провинция Мерсил в Южна Турция, както и за енергийно сътрудничество.

„Тази среща между Реджеп Тайип Ердоган и Владимир Путин премина много добре, когато разговаряха за бизнес и не толкова добре, когато бяха разгледани въпросите, свързани с регионалната политика“, отбеляза експертът по Турция, преподавател в Института за политически науки в Гренобъл Жан-Марк.

След това обаче, се случи инцидентът със Су-24, които промени отношенията между двете страни. Впрочем, според журналиста, тази ситуация не е била „гръм от ясно небе“. Левие счита, че напрежението в отношенията между Анкара и Москва се е увеличило, след като Русия засили присъствието си в Сирия.

Турция настоява за напускането на Асад от 2011 г., въпреки че, както отбелязва изследователят на Института за политически науки в Париж Баир Балси, лидерите на Сирия и Турция преди това са били в много добри отношения.

„В началото на Арабската пролет, Реджеп Ердоган казваше, че може да разговаря с Башар Асад“, казва Жан-Марк. Но това така и не се случи.

„Историята с военния самолет настъпи след опита на Франция и Русия да изградят международна коалиция срещу „Ислямска държава“, подчертава също експертът. Такава коалиция все още не съществува, но Турция се притеснява от този сценарий, тъй като това би изолирало Анкара в нейните „крайни позиции“ срещу Асад, каза Игор Деланое (заместник-директор на аналитичния център на френско-руската търговско-промишлена палата, бел.ред.). В същото време, тази коалиция ще постави Русия в центъра на сирийската играта.

Според журналиста, Турция губи най-вече от това, тъй като нейната икономика е зависима от енергийните доставки от Русия. В допълнение, Анкара е в сърцето на сирийския конфликт, с 800 км обща граница със Сирия. Следователно, през последните дни разчита на по-отстъпчив тон, за да се опита да намали напрежението с Москва. Турция е приютила повече от 2 млн. бежанци, тя претърпя два терористични акта в Сурук и Анкара, организирани от ИД, допълва Баир Балси.

„Ако сирийският въпрос не се реши, дипломатическите отношения между Турция и Русия рискуват „да нагазят в мътни води“. Въпреки това, сътрудничеството между Анкара и Москва никога не е изглеждало по-важно за слагането на край на гражданската война (в Сирия, бел. ред.), на която станаха жертви повече от 250 хиляди хора от 2011 г. насам“, заключва Левие.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.