• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Ген. Бриго Аспарухов: Без пари за армия и служби, България е лесна плячка за чужди интереси

Ген. Бриго Аспарухов: Без пари за армия и служби, България е лесна плячка за чужди интереси

/КРОСС/ Русия и Турция водят необявена война. За да се умиротвори Близкия Изток, трябва да бъде създадена независима Кюрдска република. Териториалните дадености са в Северен Ирак, казва пред Епицентър.бг бившият шеф на НРС

- Ген. Аспарухов, в коментари и анализи все по-често присъства думата „война". В необявена война ли са Русия и Турция?
- Напрежението между тях е много голямо. Русия иска да реши своите въпроси в Близкия Изток и предприема всякакви действия в тази посока - намесата в Сирия, въздушните удари. Тук се пресякоха пътищата й с Турция. Турция защитава своите интереси. Тя не може да бъде осъдена за това, че защитава влиянието си в този регион. 
Но съм сигурен, че може да се формулира и така: необявена война. Санкциите от страна на Русия към Турция, словесната престрелка, дипломатическата совалка, директните обвинения на Путин към Ердоган водят към извода, че противоречията са непримирими. Русия ги формулира и чрез министъра на външните си работи, и чрез президента си. Дай Боже, да не се стигне до военен сблъсък. 

- Все пак възможно ли е това да се случи?
- Ако питате дали е допустимо, мисля, че разумът ще надделее и у двете страни. Но не зная докъде и дали Турция може да си позволи да провокира Русия. 

- Турция се почувства засегната, когато се появи перспективата за кюрдска държава. Може ли да се стигне до създаването й и как това ще се отрази на целия регион?
- Проблемът с кюрдите е вековен проблем. Политиката на Турция винаги е била против идеята за създаване на независим Кюрдистан - тоест обединяване на кюрдите в една държава. 
Исторически кюрдите са разположени в пет страни - Турция, Северен Ирак, Сирия, Иран и Русия. Има един интересен факт - в Русия между 1924-а и 1929-а, тоест на територията на бившия Съветски съюз, е съществувала Съветска кюрдска република. През 1929 г. Азербайджан я напада и я разформироват. 7,5 милиона кюрди са разселени в други държави на територията на бившия Съветски съюз. Кюрдите винаги, независимо какви политически формирования има сред тях, имат за цел създаване на независим Кюрдистан. И Турция никога няма да се примири с това.  
През 30-те години на последния век и американците са подкрепяли създаване на независим Кюрдистан. След това, под влияние на европейската политика, която заиграва с този въпрос на страната на Турция, те се отказват да подкрепят създаването й. 

- Защо Европа е била на страната на Турция?
- Европейците считат по това време, че ако се създаде независим Кюрдистан, той априори ще защитава влиянието на Русия в тази част от света. Ще бъде естествен противник и на Турция, и на Иран, ще играе проруска роля в Близкия Изток. 
Но ето че нещата дотук се развиха така, че САЩ отново заявява  - плахо, но симптоматично, че Турция не бива да нанася удари по кюрдите в Северна Сирия. Турската дипломация и политика разчита това като възможност да се възроди идеята за създаване на независим Кюрдистан. 

- Възможност ли е?
- Моето лично убеждение е следното: за да се умиротвори този регион, наистина трябва да бъде създадена една независима Кюрдска република. Териториалните дадености са в Северен Ирак. Между впрочем Северен Ирак има двата най-големи източници на петрол - Киркук и Мосул. Те са под кюрдски контрол и в момента. Даже диктаторът Саддам Хюсеин не успя да се справи с този регион и те имаха вид автономност и по негово време. Тази територия е удобна и може да привлече кюрдите. Според мен, дано не бъркам, Турция има повече интерес да създаде такава държава, защото кюрдите от самата Турция - по някои източници те са 15 милиона, което значи ¼ от населението - и една част от тях могат да си отидат в една независима република Кюрдистан. 
Новият световен ред може да бъде установен чрез раждането на една такава република. Както впрочем се случи при разпадането на бившата Съюзна република Югославия. Появиха се нови държавни формирования - Македония, Косово, Черна гора, Хърватска. На ред е Войводина. Там има унгарско население, румънско, сръбско. Често се забравя, че при първия си мандат като премиер Орбан постави въпроса за унгарците извън територията на Унгария, включително и във Войводина. Бързо се отказа от идеята да има афинитет към независима република Войводина, тъй като тогава процесите бяха опасни. Но предприе друго: направи свои граждани всички унгарци, живеещи извън територията на Унгария. По подобие на споменатите държави на Балканите защо да не се създаде един независим Кюрдистан?

- Създаването на независим Кюрдистан ще се отрази ли върху амбициите на Турция спрямо други държави, например България? Говори се и за подобен сценарий. 
- За разлика от много анализатори, аз не считам, че Турция се стреми към териториални претенции. По-скоро тя провежда политика на силно влияние върху територии, където има етнически турци. Затова се говори за Балканска дъга, напомня се за османската дъга. Мисля, че Турция няма в плановете си предявяване на териториални претенции към нас. Но няма да се откаже да упражнява икономическо и всякакво друго влияние. 

- Гърция също е в нестабилна ситуация и правителството не се намесва нито за блокадата на българо-гръцката граница, нито за спирането на мигрантите. 
- Това е може би най-важният въпрос. Бежанската вълна, породена от събитията в Близкия Изток, в момента е и ще бъде най-важният проблем за Европа, за България и за Гърция. Несигурността, непрекъснатите военни стълкновения, боевете в Близкия Изток, атантатите в Либия, безвластието раждат бежанска вълна. Тя все повече ще нараства и нищо не може да я спре. Каквито е мерки да се вземат, мигрантите ще продължат да се давят в морето, да загиват на телените огради. 
Подценяването на този въпрос преди 2-3 години доведе до това, че сега трябва да се преодоляват тежките последици от европейската недалновидна политика. Европейската общност не дава и признак за решение как може да се справи с този проблем. Тук се намесва и факторът „ислямски фундаментализъм". Създаването на една Ислямска държава на територията на Ирак и Сирия е исторически обяснимо.  ДАЕШ - Камерън и Ердоган също възприеха това название - е името на халифата от 7 век. Малко хора си дават сметка, че де факто вече има ислямска държава, която води своя политика, създава структури, училища и т. н. То ще привлича все повече хора, изповядващи исляма. Ако сега не се предотврати създаването на ислямска държава, това ще донесе много беди не само на Европа, не само на Америка, но и на самите арабски правителства, които управляват сега, без нито едно изключение. Това е голямата опасност за Европа и за света в този век!

- България е в тежко положение. Съседните страни са затънали в проблеми, границите в Европа и на Балканите се затварят. Може ли страната ни да се превърне в буферна зона за бежанците? Което изглежда е в интерес на някои западноевропейски правителства. 
- Наистина е в интерес на европейски правителства, но все пак аз съм удовлетворен от позицията, която изразява България и в лицето на премиера. Опитваме се да обясним, че подобно решение е пагубно за България. Не случайно на срещата в Прага с държавите от Вишеградската четворка премиерът недвусмислено заяви, че целта не е само България да укрепи границата, а Европа да спре бежанския поток, тоест да има обединени усилия за това. 
Какво се случва в Европа сега? Отделни държави спират бежанския поток, но той вероятно ще се обърне към нас. Сега Господ ни пази! Бежанците имат информация за това, че България не е най-доброто място за тях. Това засега сякаш ни помага. Но докога? Ако Европа предприеме политика, която да доведе до превръщането на България в буферна зона, става голям проблем за нашата държава.

- Да се върнем към темата Турция-Русия. Ако конфликтът между тях се изостри, това може ли да засегне България и как?
- В днешно време военен конфликт в класическия смисъл не може да има. Той ще бъде пагубен и не се знае докъде може да се развие. В ядрена епоха сме все пак. Ако един държавник, изкушен от обстоятелствата натисне копчето, светът загива, защото локална ядрена война не може да има. Има локални конфликти, но изключвам военен конфликт на Балканите. Изключвам и военен сблъсък между Турция и Русия. Дано да съм прав, защото това безспорно ще ни засегне. 

- Страната ни е без бойна авиация, армията - без модерно въоръжение. Разрешихме в охраната на българското въздушно пространство да участват самолети на НАТО. Като експерт как оценявате състоянието на националната сигурност?
- Като незадоволително. Не съм привърженик на това да се канят чужди военни формирования за защита на нашето небе, независимо че са съюзнически. Казано е, че ако не храниш собствената си армия, ще храниш чужда. Ако не отделяш пари за армия, която съответства на днешното време, ако не даваш пари за специалните си служби, които защитават интересите на България, ставаш лесна плячка за чужди интереси и чужди влияния. За националната сигурност се говори успокоително, защото не сме обект на агресия. Но и при най-малката конфликтна ситуация, например между Русия и Турция, ние ставаме уязвими. Нямаме сили да се защитим. Сигурно е верен рефренът, че ще бъдем защитени като страна членка на НАТО. Но в каква степен?

И България, и Гърция, и Румъния, и Албания са в НАТО, предстои да влиза Македония, може би и Сърбия. И какво от това? Турция и Гърция са едни от първите страни, членуващи на Алианса. Но между тях непрекъснато има военно напрежение за стратегическия контрол над Средиземно море. Е, да, вярно, не стигат до война, защото са част от НАТО и това е изключено. Но върху опасността и напрежението между Турция и Русия трябва да са замислим и да имаме план А, план Б и така нататък.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.