Личната среща на Владимир Путин и Реджеп Ердоган – първата, след като през ноември миналата година турските ВВС свалиха руски изтребител, се състоя в Петербург на 9 август. Анализаторите, които предричаха след тези преговори да има сериозен напредък по икономическите въпроси между Турция и Русия, се оказаха прави.
На пресконференцията след срещата двамата лидери заявиха, че има постигнат прогрес по двата най-значими руско-турски проекта в енергетиката: строителството на атомната централа „Аккую“ от руски специалисти и прокарването по дъното на Черно море на газопровода „Турски поток“. По думите на Ердоган и двата проекта ще бъдат възобновени и доведени до логически завършек. Както отбеляза Путин, става дума за десетки милиарди долари.
Експертите са удивени от преговорите
Строителството на „Турски поток“ е от огромен интерес за Русия. Този път се разглежда като възможна алтернатива на украинския маршрут за транзит на руски газ в Европа. Сега преговорите се водят за две от първоначално набелязаните общо четири разклонения на тръбопровода – за снабдяване на газ само на Турция, а не на европейските страни.
Освен това Путин съобщи, че руската страна има намерение постепенно да отмени въведените по-рано ограничения на дейността на турските компании в Русия. Той даде да се разбере, че скоро ще бъдат възобновени чартърните полети към Турция, от което е крайно заинтересуван турският бизнес.
Според Елена Супонина, съветник на директора на Руския институт за стратегически изследвания, всичко това свидетелства, че „възстановяването на икономическите отношения върви даже с по-бързи темпове, отколкото си мислехме, че е възможно в такива условия“.
Търговско-икономическите отношения между Русия и Турция излязоха на първи план, тъй като и за двете страни е по-лесно да възстановят връзките в тази област, заяви за „Руски дневник“ Владимир Сотников от Института по изтокознание към Руската академия на науките (РАН).
„Без илюзии и романтика“
В същото време експертите обръщат внимание на факта, че пълномащабното възстановяване на отношенията може да отнеме немалко време. Както отбелязва Виктор Надеин-Раневски от Института за световна икономика и международни отношения към РАН, само в строителната сфера турската страна претърпя загуби в размер на $40-45 млрд., много от които не биха могли да бъдат върнати.
Освен това съвсем не е сигурно, че когато и да било ще бъде достигнато нивото на отношения между Москва и Анкара от периода преди ноември 2015 гогато. Както отбелязва Владимир Аватков, тюрколог, директор на Центъра за изтоковедски изследвания, международни отношения и публична дипломация, след инцидента със самолета в руско-турските отношения, от страна на Москва, вече няма да ги има предишните „илюзии и романтика“, а що се отнася до политиката на Анкара, ще има ясно отчитане на собствените интереси.
Противоречия по Сирия
За разлика от икономическите отношения, обсъждането на политическите проблеми между Русия и Турция протича не така просто. Показателното е, че темата за Сирия беше изнесена в скоби в публичното общуване – нейното обсъждане се проведе след пресконференцията на двамата лидери. Както казват експертите, Москва би искала Турция да затвори турско-сирийската граница, за да не могат сирийските ислямисти да получават подкрепление от турска територия. Освен това Турция не признава за терористи бойците от екстремисткия „Фронт ан-Нусра“ и ги причислява към опозицията на сирийската власт. Анализаторите смятат, че да се получи движение по тази тема от страна на Турция ще бъде извънредно трудно, но въпреки това някакви пресечни точки могат да бъдат намерени.
Освен обсъждането на сирийските проблеми, Путин и Ердоган са длъжни да намерят някакви механизми в сферата на сигурността, които биха направили невъзможно повторението на ноемврийските събития, посочва Аватков. Според него от това какво решение ще бъде намерено по тази точка зависи бъдещето на руско-турските отношения.
Мнение на турски експерт: позитивна атмосфера на преговорите
Керим Хас, експерт по евроазиатска политика в Международния тинк-танк за стратегическо развитие в Анкара
Най-важният резултат от срещата е този, че двете страни започнаха отново да разговарят по въпросите на сигурността. И второ – важните изявления за възобновяване на икономическото сътрудничество.
Трето – важното е, че с нормализацията на отношенията си двете страни ще отделят повече внимание и ще полагат повече съвместни усилия за обезпечаване на регионалната сигурност. Това е сътрудничество по въпросите за урегулиране на сирийската криза и въпроса за безопасността на Черноморския регион.
Четвърто – важни решения в енергетиката. Очевидно е, че преговорите за „Турски поток“ вървят.
Накрая, важно е, че преговорите протекоха в позитивна атмосфера.
Източник: “Руски дневник”