- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Хиляди подкрепиха Ердоган в първата нощ на извънредно положение, декретите, за което все още не са факт
22 Юли 2016 | 09:00
/КРОСС/ Многохилядни митинги в подкрепа на турския президент в първата вечер на извънредно положение. В интервю за агенция Ройтерс турският президент заяви, че е възможно да бъде направен нов опит за преврат, но според това ще бъде много трудно, заради предприетите вече мерки.
Хиляди се събраха на един от мостовете над Босфора, където преди седмица бяха разположени танковете на метежниците.
"Бдим над родината", скандираха участниците в шествието. Демонстрации в подкрепа на Ердоган имаше и в Анкара и в други големи градове.
От изказването на турския президент стана ясно, че Срещата на Върховния военен съвет, която е планирана за 1 август, може да бъде изтеглена с една седмица, за да бъде обсъдено преструктуринането на военните сили. Във Върховния военен съвет влизат премиерът, министърът на отбраната и началникът на генералния щаб. Те работят заедно по въпроса и много скоро ще се появи нова структура, в която ще бъде влята свежа кръв, обяви Ердоган.
Той допусна възможност да бъде удължено извънредното положение и след изтичането на трите месеца.
Европейският съюз изрази загриженост от въвеждането му. Еврокомисарят по външна политика Федерика Могерини призова Турция да зачита правата на човека и върховенството на закона.
На този етап официалните представители в Анкара говорят пред медиите, но все още не са факт декретите, които ясно да регламентират извънредното положение, посочи в студиото на БТВ зам.-министърът на външните работи на България Валентин Порязов.
Той коментира, че сравненията между действията на Франция след атентатите и на Турция след метежа са некоректни.
„Във Франция не беше налице опит за военен преврат с участието на армията, над 64 000 административни служители са уволнени", каза зам.-министър Порязов. По думите му най-големият риск в момента е Турция да се тласне в „спирала на нестабилност и граждански конфликти".
Според него на този етап няма изгледи репресиите на управляващите в Турция да вдигнат бежанска вълна към България.
МВнР препоръча на българските граждани при възможност да отменят пътуванията до Турция. Според него основните рискове за българите в южната ни съседка са свързани с неизпълнение на полицейски разпореждания.
Зам.-министърът подчерта, че в ситуация на военен преврат нито един от посланиците в Турция не е правил изявления, защото може да се изтълкуват превратно. Затова и МВнР е институцията, която трябва да съобщава информация, касаеща българите в страната.