- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
ДПС опитва да върне държавата в тютюневия сектор
26 Юни 2014 | 12:31
/КРОСС/ Депутати от ДПС са внесли в сряда в Народното събрание изцяло нов проект на Закон за тютюна и тютюневите изделия. Текстовете предвиждат отмяна на пълната либерализация на производството и търговията с тютюн и връщане на държавния контрол в сектора, съобщава Капитал daily.
Проектът предвижда създаването на изпълнителна агенция по тютюна към земеделското министерство, която ще има както чисто административни функции, така и контрол върху сектора. Тя ще има правомощия да инспектира производствени площи, пунктове за изкупуване на тютюн, транспортни средства, превозващи тютюн, складови помещения и др.
Предвижда се тя да поддържа регистър на тютюнопроизводителите, изкупвачите на суров тютюн и фирмите, които трябва да го преработват. Освен това всички тези групи участници на пазара трябва да предоставят изключително подробни данни за дейността си.
В проекта на закон се предвижда и въвеждането на оценители на качеството, които ще бъдат одобрявани от бъдещата агенция и ще се вписват в регистър. А при спор за качеството на тютюна между производителя и търговеца всяка от страните може да прекрати действието на договора помежду им и да потърси въпросните експерти за становище, като това е за сметка на купувача, независимо кой е подал искане за оценка.
На този етап не е ясно дали настоящият законопроект ще успее да събере парламентарна подкрепа. Пред Капитал Daily представители на ДПС съобщават, че текстовете са внесени заради поети ангажименти към тютюнопроизводителите, като вече е потърсена подкрепа от БСП за тях. От левицата обаче обясниха, че ще дадат становището си, след като се запознаят с тях.
От националната асоциация на тютюнопроизводителите заявиха, че се надяват законът да бъде приет. "Промените ще се отразят положително, ще се въведат дисциплина и ред", заяви председателят на сдружението Цветан Филев, който е бил и в работната група, която изготвя текстовете през последните шест месеца.
Икономисти обаче определят новите текстове като крачка назад. "Внесеният законопроект грубо нарушава принципите на свободния пазар, като централизира сектора и се опитва да постави основи за държавно планиране в производствения процес и търговията. Създава се нова агенция със свръхправомощия, която ще концентрира в ръцете си огромна власт", коментира Николай Вълканов от Института за пазарна икономика.