• 21 Септ 2024 |
  •  USD / BGN 1.7516
  •  GBP / BGN 2.3309
  •  CHF / BGN 2.0618
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 15°C

Росен Плевнелиев: Връзката между индустрия, наука и образование е изключително важна

Росен Плевнелиев: Връзката между индустрия, наука и образование е изключително важна

/КРОСС/ „Българското членство в ЦЕРН издига професионалното равнище на нашите учени, инженери и компютърни специалисти. Убеден съм, че България намира правилните механизми, за да може чрез наука и чрез образование да покажем, че българският талант може да даде нещо на света. Но преди всичко искам България и българите да видят резултата от труда на нашите учени", заяви президентът Росен Плевнелиев при посещението си в ЦЕРН в рамките на втория ден от официалната си визита в Швейцария.

Президентът Росен Плевнелиев разговаря с генералния директор на ЦЕРН проф. Ролф Хойер и с представители на ръководството, след което се срещна и с българите, които работят в Европейския център за ядрени изследвания. Държавният глава разгледа съоръженията на Големия адронен ускорител (LHC), както и експерименталната зона на CMS. Президентът отбеляза, че още от 1990 г. български учени са имали съществен принос за изследванията, свързани с колайдера. Българинът проф. Леандър Литов е един от 30-те първи учени, стъпили в ЦЕРН, и сега ръководи обновяването на CMS.

„Много важна е ролята на ЦЕРН като място за обучение и квалификация на кадри, за изграждане на умения за работа в международен екип", заяви държавният глава. Сътрудничеството на България с ЦЕРН води началото си от `80-те години на миналия век. Центърът редовно се посещава от ученици и учители от България, като техният брой надхвърля 2000. Провежданите към днешна дата изследвания на българските учени в областта на физиката на елементарните частици са тясно свързани с научната програма на ЦЕРН, а в момента в ЦЕРН работят над 70 българи - от Софийския Университет „Св. Климент Охридски", Българската академия на науките r Техническия университет.

Държавният глава отбеляза, че българските учени вече са неизменна част от изследователския център и работата на учените ни в програмите на ЦЕРН открива нови перспективи за професионално развитие и реализация на младото поколение български физици и учени.

Много е важно да има връзка между индустрията, науката и образованието, коментира президентът и посочи, че това ще се постигне чрез проекта София тек парк и чрез бъдещата оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж". Според Росен Плевнелиев приоритетите, които ще бъдат финансирани, трябва да бъдат определени в рамките на ясен и честен диалог между всички заинтересовани страни - БАН, университетите и МОН.

Президентът посочи, че по време на посещението му в ЦЕРН е обсъден и проект, който вече намира своята реализация - за български изотопен център, който да произвежда изотопи за всички болници със специална апаратура. Съвместни проекти със ЦЕРН се обмислят и планират и в рамките на проекта София тек и иновационната екосистема, която той създава.

По-рано през деня президентът посети и иновационния център на HP в Женева, в който се създават „технологии на бъдещето". Компанията за момента има два такива центъра в света, като вторият е в Дубай.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.