- 29 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8553
- GBP / BGN 2.3499
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Желязната църква посрещна храмовия си празник Свети Стефан реставрирана
27 Декември 2017 | 12:06
/КРОСС/ След продължила шест години цялостна реставрация българската желязната църква „Св. Стефан" в Истанбул посреща днешния Стефановден напълно обновена, съобщава novini.bg.
За да съхранят автентичния облик на храма, над 40 специалисти са реставрирали всичко в него парче по парче. Официалното откриване е насрочено за 7 януари. Тогава вселенският патриарх Вартоломей и българският патриарх Неофит ще служат заедно в църквата.
През 2018 г. храмът ще отбележи 120 години от създаването си.
Желязната църква „Св. Стефан" е сред архитектурните бижута на Златния рог в Истанбул от 1898 г. до днес. Никъде по света няма друг храм с такава конструкция. „Частите на църквата са дошли на парчета по вода и след това са сглобявани", разказа пред БНТ Дениз Кахраман, строителен контрольор. С годините обаче водата сериозно е подкопала основите на храма и железните колони са обхванати от ръжда и корозия. Това се оказва най-сложното и тежко изпитание пред архитектите и реставраторите.
„Когато преди няколко години започнахме с реставрацията просто не знаехме от къде да тръгнем. Църквата беше в такова състояние, че буквално беше застрашена от разрушаване", обясни Халюк Йозгюдер, реставратор. Цяло чудо е, че камбанарията е оцеляла, казва ръководителят на архитектурния проект Фикрие Булунмаз.
Тя е специалист с 40-годишен опит и е сред реставраторите и на храма „Св. София" в Истанбул. С екипа са успели да укрепят и обновят изцяло желязната църква, но да запазят напълно оригиналната архитектура.
Българският православен храм „Св.Стефан", разположен на залива Златния рог и известен като единственият в света, построен от желязо.
"Ремонтите започнаха през 2011 г. с 90% ангажимент, поет от Истанбулската Голяма община, а турската държава отпусна финансиране в размер на 16 млн. турски лири, българското участие е 1 млн. лири", заяви Васил Лиазе, който от около 15 години ръководи българските православни църкви в Турция.
Според него Анкара и София са постигнали съгласие срещу реставрацията на „Св.Стефан" с парите на турската държава България да се ангажира с реставрация на "Джумая" джамия в центъра на Пловдив.
Лиазе отбеляза, че при разговора му с Ердоган той незабавно е разпоредил старта на реставрацията на Желязната църква, а представители на Истанбулската голяма община всяка седмица са инспектирали хода на дейностите. В същото време премиерът Бойко Борисов и директорът по вероизповеданията в София Емил Велинов са оказвали голямо съдействие.
Васил Лиазе подчерта, че Желязната църква е паметник от изключително важно значение за българите в Турция и за България. Строителството на този храм е започнало през 1891 г. с позволението на султан Абдулхамид втори. Използвани са 500 тона стомана, като частите са изливани във Виена и транспортирани по Дунава до Истанбул.
"През 1898 г. църквата е отворена със зрелищна церемония, за да покаже пробуждането на българското културно и религиозно съзнание", допълни Лиазе.
Българската общност в Истанбул с нетърпение очаква официалното откриване на храма на 7 януари, защото вече ще могат да посещават редовно служби и литургии, а не само по Коледа и Великден.
Тържествената церемония ще се проведе в присъствието на президента Ердоган, българския премиер Борисов, владици, и над 1000 гости от двете страни.
Турският екип от реставратори и архитекти е убеден, че след мащабното обновяване българската църква „Св. Стефан" ще има поне още век и половина живот.