• 23 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Цв. Цветанов: Всички министри на вътрешните работи трупат негативи

Цв. Цветанов: Всички министри на вътрешните работи трупат негативи

/КРОСС/ Водещ: В студиото вече е Цветан Цветанов, заместник-председател на ГЕРБ и председател на парламентарната група на ГЕРБ. Добре дошли. Сега да ви попитам и вас, вчера започна една канонада срещу бизнесмените, срещу КРИБ, срещу работодателите, от премиера Борисов. Днес Румяна Бъчварова извънредно си е дошла от Китай и също чухме колко остра реакция има срещу медиите и срещу КРИБ, изобщо срещу всяка критика към МВР. Бяхте и вътрешен министър. Споделяте ли този гняв? 

Цветан Цветанов: Аз смятам, че трябва да бъдем по-спокойни, трябва да бъдем по-издръжливи, защото да ръководиш МВР е най-тежкият ресор във всяко едно правителство, което имаме в последните 26 години. И всеки един от министрите на вътрешните работи трупа много негативи, когато иска да си свърши своята работа.
Водещ: Вие ли не знаете.
Цветан Цветанов: Обществото, обаче, е изключително чувствително на всичко това, което се случва през последните няколко дни и аз смятам, че реакцията на премиера и това, което каза само преди ден-два, той даде много ясен знак и послание към полицаите и към професионалното и политическото ръководство на МВР да се захващат по-здраво за работа, защото обществото очаква реални резултати. И затова смятам, че реакциите не са добър спътник в работата.
Водещ: Чии реакции, г-н Цветанов? Тези на бизнесмените и медиите или тези на Борисов и Бъчварова?
Цветан Цветанов: Аз мисля, че има много емоция във всичко. Убеден съм, че времето ще покаже кой е прави и кой е крив.
Водещ: Ама нещо стои зад тази емоция. Това е необичайна емоция и от двамата. Още повече, дори Бъчварова днес беше... аз толкова остра познавам госпожа Бъчварова от времето, когато беше социолог и шеф на агенция. Такъв гняв! Тя нарече заплаха за националната сигурност всяка критика към МВР. Разбирате ли, това е много сериозно обвинение. Сега, всеки път, ако имаме претенции...
Цветан Цветанов: Не смятам, че трябва да излизаме с такива заключения. Защото България е парламентарна република, България има управляващо мнозинство, но има и опозиция.
Водещ: Има и медии, има и бизнес.
Цветан Цветанов: Да, точно така. Има и общество. И точно затова смятам, че трябва да бъдем по-внимателни, по-устойчиви на всички тези нападки и трябва да преодоляваме това с много работа. Защото аз си спомням много добре, когато бях вицепремиер и министър на вътрешните работи, септември месец 2009 г. стана първото за управлението, в което аз бях министър, отвличане, но 18-то поред за последните 2,5 години. Тогава имаше един въпрос, който ми беше зададен от една журналистка точно от БТВ, която в момента води новините, и тя каза: „Ще подадете ли оставка, ако не бъде разкрито това отвличане, защото то вече е 18-то за държавата"? Единственото, което направих, е да се вслушам много внимателно, но не да реагирам емоционално, а да мобилизирам целия ресурс, да дам всичко от себе си. И искам да благодаря на всички професионалисти в системата на МВР, които положиха усилия, за да разкрием и да задържим тази група. И те в момента излежават своите присъди.
Водещ: Да ви разбирам, че този гняв и емоция, и упреци към КРИБ, както и към медиите, е излишен и непродуктивен. Казвате ли го?
Цветан Цветанов: Аз смятам, че трябва да работим. Аз смятам, че всеки един има право да изразява своето мнение.
Водещ: И това не е заплаха за националната сигурност, нали?
Цветан Цветанов: Ами аз не смятам, че това е заплаха за националната сигурност.
Водещ: Добре, обаче в тези критики има и сериозни неща. Аз мисля, че не бива да си затваряме очите. Битовата престъпност е безспорно чудовищна, кошмарна. Агресията - момчето във Враца, пребитите възрастни хора. Обаче, от друга страна, извинявайте, но двама крупни бизнесмени бяха убити през няколко дни. Това е тревожно все пак и обществото...
Цветан Цветанов: Всичко, което е свързано с престъпност, било то битова или част от резултатите от тежката организирана престъпност, е притеснително. Но тук искам специално да подчертая, че имахме един период, в който системата за сигурност умишлено политически беше съсипана.
Водещ: Кой период?
Цветан Цветанов: Защото 2013 г., спомняте ли си, че беше закрита Главна дирекция „Борба с организираната престъпност"?
Водещ: Спомням си.
Цветан Цветанов: И тя беше закрита с решение на българския парламент. Всичко това, което беше като оперативни разработки, предстоящи реализации, защото към тогавашния момент имах информация за предстоящите реализации от докладите, които даваха служителите от ГДБОП, всичко това замря. И всичко това даде възможност да се потулят много от важните разработки, които бяха част от ефективността на държавата, за да се бори с тежката организирана престъпност. А тежката организирана престъпност е в интерес да подхранва и да поддържа битовата престъпност и точно затова има комплексен подход и системна работа, която трябва да бъде реализирана. Когато тези дела преминаха в ДАНС, тогава умишлено те не получиха своята реализация, а просто в голямата си част някои от тях бяха прекратени. Бяха приключени. И само да ви попитам - как беше направена тази реформа? Защото днес чух критики от страна на БСП-лява България към това, което днес те изразяват като позиция. Нима БСП-лява България забрави в какво състояние ние получихме Сектора за сигурност през 2009 г. и в какво състояние ние оставихме Сектора за сигурност 2013 година? И в какво състояние ние поехме Сектора за сигурност след края на мандата на експеримента „Орешарски"? Нека да бъдем откровени и разбира се, че днес това, което се случва и като законодателно, и като управленски решения, ние трябва да обединим усилията си да възстановим доверието в системата за сигурност към нивата на обществена подкрепа, които бяха преди години. Защото ние трябва да работим и с обществото, а за да се бориш ефективно срещу битовата престъпност, ти трябва да имаш партньор в лицето на обществото, на местната власт, на всички институции и на всички тези, които искат под една или друга форма да се решат проблемите. А що се касае до случая...
Водещ: Вие от собствен опит знаете, че когато воювате по всички фронтове, обикновено получавате удари, нали?
Цветан Цветанов: Аз знаех, че ще получа тези удари, защото когато си решил да поемеш този тежък кръст да се бориш срещу тежката организирана престъпност, ти неминуемо ще получиш тези удари, защото в годините в България имаше едно срастване на част от организираната престъпност с части от политическите сили или политически лица в съответните определени политически формации. И това беше най-неприятното, което не искаха да се случва част от тези политически сили, които всъщност мен набедиха, защото спомняте ли си 2013 година? Нека да си припомним този период, той не е чак толкова далеч. Човекът, който в предизборна кампания ме набеди, затова че съм подслушвал поголовно с един анонимен пасквил и един сигнал, който беше внесен в прокуратурата, нали разбирате че този човек използваше...
Водещ: Говорите за Станишев, който...
Цветан Цветанов: ....разбира се.
Водещ: Но тя прокуратурата много сериозно работеше. Тя издаде пресконференции. Чакаме сега някаква експертиза от Англия, онези кечъри, едни хора с отвертки говореше Цацаров. Защо обвинявате само Станишев?
Цветан Цветанов: Всичко това приключи.
Водещ: Приключи ли? Дойде ли експертизата от Англия?
Цветан Цветанов: Всичко това приключи. Самата техника, вносителите, които направиха внос на тази техника и са участвали по тази процедура, която беше проведена от Министерство на финансите по европейски инструмент, трябва да ви кажа, че те заявиха категорично и това го има в самото досъдебно производство, тази техника не може да подслушва и тази техника, цената е намалена с около 50 хил. евро, мисля че беше, заради това, че няма този софтуер. Така че това беше много ясно и това приключи още на първа инстанция.
Водещ: Т.е. всичко е било балон. Това, което Станишев говореше, това което прокуратурата правеше като пресконференции зловещи е било един балон?
Цветан Цветанов: Попитайте г-н Сергей Станишев, защото той внесе този анонимен сигнал.
Водещ: Ще го питам като дойде. Би трябвало и прокуратурата да каже, все пак и те звучаха много достоверно и страховито.
Цветан Цветанов: Във всяка една институция, когато постъпи подобен анонимен сигнал или бъде внесен, от когото и да било, той трябва да бъде проверен. И вие знаете, че и в антикорупционния закон също има възможност от първоначалния вариант, който беше предложен на Народното събрание, по анонимни сигнали да може да се правят съответните проверки.
Водещ: Сега обаче по ирония на съдбата вие говорите за срастване на политически партии със службите за сигурност, за влияние. Аз си спомням във ваши предишни участия, когато бяхте в опозиция и когато на власт беше правителството на Орешарски, вие казвахте, че в спец.службите управлява ДПС. Говорехте за Цветлин Йовчев, говорехте за главния секретар Лазаров, говорихте за ДАНС. Същото днес го казва Атанас Атанасов или подобно, който твърди, че управлението на Сектор „Сигурност" е орташко между Бойко Борисов и сарайско-библиотекарската групировка. Ирония на съдбата ли е това, тези съвпадения - когато човек мине в опозиция да упреква ДПС, че управлява Сектор „Сигурност"?
Цветан Цветанов: Така или иначе в момента виждаме, че част от ДСБ, които са част от Реформаторския блок възприемат стила на поведение, връщайки се година назад. Аз смятам че днес в това многообразие, което имаме в 43-тия парламент, не е възможно която и да било политическа сила да контролира който и да било сектор от българското управление. И точно затова мога да заявя категорично, че тези твърдения и внушения, които са угодни да бъдат направени, те ще бъдат правени в предстоящите месеци, защото знаем, че предстои и президентската кампания.
Водещ: Кой период?
Цветан Цветанов: Защото 2013 г., спомняте ли си, че беше закрита Главна дирекция „Борба с организираната престъпност"?
Водещ: Спомням си.
Цветан Цветанов: И тя беше закрита с решение на българския парламент. Всичко това, което беше като оперативни разработки, предстоящи реализации, защото към тогавашния момент имах информация за предстоящите реализации от докладите, които даваха служителите от ГДБОП, всичко това замря. И всичко това даде възможност да се потулят много от важните разработки, които бяха част от ефективността на държавата, за да се бори с тежката организирана престъпност. А тежката организирана престъпност е в интерес да подхранва и да поддържа битовата престъпност и точно затова има комплексен подход и системна работа, която трябва да бъде реализирана. Когато тези дела преминаха в ДАНС, тогава умишлено те не получиха своята реализация, а просто в голямата си част някои от тях бяха прекратени. Бяха приключени. И само да ви попитам - как беше направена тази реформа? Защото днес чух критики от страна на БСП-лява България към това, което днес те изразяват като позиция. Нима БСП-лява България забрави в какво състояние ние получихме Сектора за сигурност през 2009 г. и в какво състояние ние оставихме Сектора за сигурност 2013 година? И в какво състояние ние поехме Сектора за сигурност след края на мандата на експеримента „Орешарски"? Нека да бъдем откровени и разбира се, че днес това, което се случва и като законодателно, и като управленски решения, ние трябва да обединим усилията си да възстановим доверието в системата за сигурност към нивата на обществена подкрепа, които бяха преди години. Защото ние трябва да работим и с обществото, а за да се бориш ефективно срещу битовата престъпност, ти трябва да имаш партньор в лицето на обществото, на местната власт, на всички институции и на всички тези, които искат под една или друга форма да се решат проблемите. А що се касае до случая...
Водещ: Вие от собствен опит знаете, че когато воювате по всички фронтове, обикновено получавате удари, нали?
Цветан Цветанов: Аз знаех, че ще получа тези удари, защото когато си решил да поемеш този тежък кръст да се бориш срещу тежката организирана престъпност, ти неминуемо ще получиш тези удари, защото в годините в България имаше едно срастване на част от организираната престъпност с части от политическите сили или политически лица в съответните определени политически формации. И това беше най-неприятното, което не искаха да се случва част от тези политически сили, които всъщност мен набедиха, защото спомняте ли си 2013 година? Нека да си припомним този период, той не е чак толкова далеч. Човекът, който в предизборна кампания ме набеди, затова че съм подслушвал поголовно с един анонимен пасквил и един сигнал, който беше внесен в прокуратурата, нали разбирате че този човек използваше...
Водещ: Говорите за Станишев, който...
Цветан Цветанов: ....разбира се.
Водещ: Но тя прокуратурата много сериозно работеше. Тя издаде пресконференции. Чакаме сега някаква експертиза от Англия, онези кечъри, едни хора с отвертки говореше Цацаров. Защо обвинявате само Станишев?
Цветан Цветанов: Всичко това приключи.
Водещ: Приключи ли? Дойде ли експертизата от Англия?
Цветан Цветанов: Всичко това приключи. Самата техника, вносителите, които направиха внос на тази техника и са участвали по тази процедура, която беше проведена от Министерство на финансите по европейски инструмент, трябва да ви кажа, че те заявиха категорично и това го има в самото досъдебно производство, тази техника не може да подслушва и тази техника, цената е намалена с около 50 хиляди евро, мисля че беше, заради това, че няма този софтуер. Така че това беше много ясно и това приключи още на първа инстанция.
Водещ: Т.е. всичко е било балон. Това, което Станишев говореше, това което прокуратурата правеше като пресконференции зловещи е било един балон?
Цветан Цветанов: Попитайте г-н Сергей Станишев, защото той внесе този анонимен сигнал.
Водещ: Ще го питам като дойде. Би трябвало и прокуратурата да каже, все пак и те звучаха много достоверно и страховито.
Цветан Цветанов: Във всяка една институция, когато постъпи подобен анонимен сигнал или бъде внесен, от когото и да било, той трябва да бъде проверен. И вие знаете, че и в антикорупционния закон също има възможност от първоначалния вариант, който беше предложен на Народното събрание, по анонимни сигнали да може да се правят съответните проверки.
Водещ: Сега обаче по ирония на съдбата вие говорите за срастване на политически партии със службите за сигурност, за влияние. Аз си спомням във ваши предишни участия, когато бяхте в опозиция и когато на власт беше правителството на Орешарски, вие казвахте, че в спец.службите управлява ДПС. Говорехте за Цветлин Йовчев, говорехте за главния секретар Лазаров, говорихте за ДАНС. Същото днес го казва Атанас Атанасов или подобно, който твърди, че управлението на Сектор „Сигурност" е орташко между Бойко Борисов и сарайско-библиотекарската групировка. Ирония на съдбата ли е това, тези съвпадения - когато човек мине в опозиция да упреква ДПС, че управлява Сектор „Сигурност"?
Цветан Цветанов: Така или иначе в момента виждаме, че част от ДСБ, които са част от Реформаторския блок възприемат стила на поведение, връщайки се година назад. Аз смятам че днес в това многообразие, което имаме в 43-тия парламент, не е възможно която и да било политическа сила да контролира който и да било сектор от българското управление. И точно затова мога да заявя категорично, че тези твърдения и внушения, които са угодни да бъдат направени, те ще бъдат правени в предстоящите месеци, защото знаем, че предстои и президентската кампания.
Водещ: Водещ: Ама той така говореше и Станишев, когато вие казвахте, че ДПС държи службите, Станишев казваше, че няма такова нещо. БСП казваше ние си контролираме всичко.
Цветан Цветанов: Това обаче, което е изключително важно да се знае, в рамките на една година на това правителство, което беше направено с политическата воля на всички тези политически партии, които се обединиха и загърбиха личното, за да сложат националното отпред, над 2,853 млрд. лв. има повече събираемост на приходните агенции за 2015 г. съпоставимо с 2014 година. Значи, имаме политическа воля да правим политики, да има растеж и аз съм убеден, че 2016 г. тя няма да е много приятна за опозицията, но тя ще бъде полезна за България, ако продължим същия този растеж, който забелязахме в първата година от управлението си.
Водещ: Тоест, да разбирам като човек, който е член на тази Комисия по вътрешен ред и сигурност, като бивш вицепремиер по сигурността, като бивш шеф на МВР, вие отричате, че в момента ГЕРБ и ДПС управляват службите, вие отричате, че в ДАНС има две направления, които са паралелни - едната част се отчита в сараите на Доган, другата се опитва да работи за държавата?
Цветан Цветанов: Нека само да припомня, че предложението за сегашния председател на ДАНС дойде точно от ДБГ, от госпожа Кунева. И оценката, която беше дадена за Димитър Георгиев, сегашния председател, е на база професионалните му качества и оценката, която е получена както от евроатлантическите ни партньори, но така също и от тези професионалисти, които имат поглед върху системата за сигурност. Нека да погледнем Румяна Бъчварова ли ще обвиним, че е част от ДПС? Мисля, че тук повече иска някой да поддържа тази среда.
Водещ: Сочат към главния секретар обаче тези, които поддържат тази среда.
Цветан Цветанов: Главният секретар в управлението на ГЕРБ беше областният директор на Областна дирекция - Благоевград, след това беше директор на Областна дирекция - Бургас. И по професионален признак и принцип самият предишен министър на вътрешните работи г-н Вучков имаше визията и предложението, което щеше да направи за главен секретар Георги Костов, който да замени Светлозар Лазаров. И просто Румяна Бъчварова се съобрази с подготовката и професионалните качества, които има главни ят секретар сегашният на Министерство на вътрешните работи.
Водещ: Обаче има един факт, който мнозина навързват - историята с детронирането на Местан, шпионският скандал, криенето му в Турското посолство. Кажете вие като специалист по национална сигурност и като човек, който се е занимавал с тези неща, смущава ли ви фактът, че охраната на Местан е била свалена минути, след като той е получил ултиматум да се оттегли от председателския пост? Не говорим изобщо тук за други неща. Това съвпадение смущаващо ли е?
Цветан Цветанов: Мога да кажа, че в общи линии свалянето на охраната на г-н Местан, е идентично със свалянето на моята охрана, когато беше взето такова решение. Нямаше драма тогава.
Водещ: Кога свалиха? Какво се беше случило, за да ви свалят охраната?
Цветан Цветанов: Просто дойдоха представителите от НСО, директорът и заместник-директорът, и казаха „Г-н Цветанов, от утре вече има решение на Комисията да нямате охрана".
Водещ: Това е най-вероятно за всички, но имало ли е драматични обстоятелства, ултиматум да се оттеглите от някъде?
Цветан Цветанов: И аз се съобразих. Аз се съобразих с това решение, тъй като то беше толкова ненадейно и по никакъв начин не очаквах толкова бързо да стане, защото свалиха абсолютно всичко. Тогава имаше ли драма, г-жо Ризова? Имаше ли някой да прави тези коментари и да казва, че...? Аз казвал ли съм, че ми е била застрашена сигурността?
Водещ: Не сте. Винаги сте добре дошли, така че може да коментирате винаги.
Цветан Цветанов: Не. Просто, смятам че тези теми има компетентни органи и когато се е взело подобно решение, аз съм се съобразил с него.
Водещ: На вас помните ли към колко часа ви го казаха?
Цветан Цветанов: Казаха ми го в 16 ч. някъде и от другия ден аз вече бях без охрана.
Водещ: Защото тук говорим за едно съвпадение. Говореше се за 19 часа и нещо привечер. Кога комисията се е събрала?
Цветан Цветанов: Аз смятам, че това е повече драматизирано, отколкото да е нещо, което да е сериозно.
Водещ: Въпросът ми НСО може ли да бъде използвана за политически цели? Ето това питам, г-н Цветанов. Оставете Местан и неговата охрана.
Цветан Цветанов: Не смятам че президентът на страната, който пряко отговаря за Националната служба за охрана, ще позволи това нещо да се случи.
Водещ: Ами, ако зад гърба му се случи?
Цветан Цветанов: И точно затова, когато внасяхме законопроектите за начина, по който да бъдат структурирани службите и службите, които да минат на подчинение на Изпълнителната власт и тези, които да бъдат на пряко подчинение на президента, остана само Националната служба за охрана, за да отпаднат всякакви възможни спекулации и внушения, които могат да се правят в публичното пространство. Защото представяте ли си сега, ако беше НСО, както някои настояваха, между другото, когато се гледаше законопроекта, да мине към Изпълнителната власт? Сега в момента щеше да бъде виновен сигурно премиерът на страната или всеки един от Изпълнителната власт, че под една или друга форма използва тази служба, за да прави политика или да разчиства някакви сметки. Президентът е равноотдалечен от парламента и от Министерски съвет и затова смятам, че като главнокомандващ това беше правилно решение, което взехме.
Водещ: Той твърди, че нищо не е знаел и нищо не знае по конкретните казуси. Възможно ли е някой на гърба на президента да превръща НСО в политически играч?
Цветан Цветанов: Аз не бих могъл да коментирам. За мен всичко това, което се случва в ДПС, някой иска да създаде едно напрежение, иска някой да противопостави България с Турция, България с Русия и под една или друга форма да търси извличане на политически дивидент във вътрешнополитически план.
Водещ: Кой някой, г-н Цветанов?
Цветан Цветанов: Определени субекти.
Водещ: В ДПС?
Цветан Цветанов: Не. За всичките тези, които се изказваха през последните няколко дни. Това, което ние сме взели като политическо решение още при учредяването на политическа партия ГЕРБ декември месец 2006 г., да не коментираме политически решения, които се взимат в други политически семейства. Съобразяваме се с всяко едно политическо решение на наши политически опоненти. И разбира се, в 26-годишния преход трябва да дадем заслуженото на всички политически формации, които са се доказали като система. ДПС, „БСП лява България" и в момента ГЕРБ са единствените системни партии, които наблюдаваме последните 26 години, устойчиво развиващи се, стоящи на политическата /.../
Водещ: Да не очертавате контурите на бъдещата коалиция ГЕРБ, БСП и ДПС?
Цветан Цветанов: Защо винаги, когато човек отговаря адекватно на отговора на журналист, веднага правите едно заключение, което може би сега ще бъде изведено като надпис отдолу?
Водещ: Това ни е работата. Не. То свърши, няма да имаме време за този надпис.
Цветан Цветанов: Не. Няма. Просто казвам истината, защото вие видяхте преди малко, когато беше колегата Найден Зеленогорски, какви са драмите в тяхното семейство.
Водещ: Големи и необясними, никой не може да ги разбере.
Цветан Цветанов: Така че нямаме интерес.

 

Цветан Цветанов, зам.-председател на ГЕРБ

BTV, „Лице в лице" 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.