• 13 Май 2025 |
  •  USD / BGN 1.7611
  •  GBP / BGN 2.3204
  •  CHF / BGN 2.0876
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

В Германия на мода, в България табу

Берлин, Германия /КРОСС/ Докато германките предпочитат да раждат вкъщи, българките трудно могат да си представят бебето им да се появи на бял свят извън болницата. Защо в България това е немислимо, въпреки предимствата на раждането у дома?, коментира "Дойче веле" .

Спокойствието на жената и нейният комфорт играят изключително важна роля върху процеса на раждане, защото те влияят върху неговата продължителност и сложност. Основното при извънклиничните раждания е, че те протичат в среда, в която почти не действат външни фактори, казва акушерката от Бон Лиза фон Хайне и допълва: "Често външните фактори смущават този естествен процес, така е в клиниките например."

Раждането в извънклинични условия, съпроводено от акушерка, обаче предизвиква противоречиви реакции. Докато в Германия то представлява обичайна практика, в България е все още табу.

Нима всичко зависи от акушерките?

Д-р Иво Тодоров, акушер-гинеколог и ръководител на ин-витро гинекологична клиника "Братя Тодорови" в София, обяснява законовата регламентация на проблема в България: "В България акушерките нямат право да асистират при раждане в извънклинична обстановка. Те отскоро разполагат с правомощия, които им позволяват да водят цялото раждане, но само в клиники и болници. Аз лично нямам нищо против това. Раждането е естествен процес и усложненията около даването на такива права на акушерките на свободна практика идват от там, че всичко трябва да е медицински и юридически регламентирано."

При всяко едно раждане, независимо дали то се провежда от лекар или акушерка, могат да възникнат усложнения, обяснява д-р Тодоров. Проблемът е свързан със скоростта на реакцията, допълва той и уточнява, че ако пациентка с усложнения при раждането се транспортира своевременно до болнично завдение, например за оперативна намеса, нещата се уеднаквяват.

Защо тогава раждането в извънклинични условия няма законова обосновка и регламентация в България? Д-р Тодоров обяснява: "Първо, защото акушерките в България нямат организация. Те трябва да ангажират съответните хора и юристи, които да им издействат това право. Проблемът се състои в това, че то е свързано с много определени условия от техническо и медицинско естество, като осигуряване на транспорт до здравно заведение и т.н. Дори оперативното оборудване (кардитопограф, подвижна кислородна бутилка, електронна слушалка и т.н.), с което акушерките трябва да разполагат, вече не е толкова скъпо, тъй като Китай отдавна залива пазара с медицинска техника."

Защо в Германия е по-евтино?

Раждането в болница излиза по-скъпо на данъкоплатеца, отколкото раждането в къщи, но както д-р Тодоров отбелязва "това е така в нормалните държави, които имат изградена реална, икономически изградена обосновка на труда". В момента на българския данакоплатец му е по-евтино да ражда в болница, отколкото в къщи. Затова болниците са пълни с жени, на които им няма нищо и стоят по пет, шест дни там само защото здравната каса го изисква. През това време те ангажират времето и вниманието на лекарите и им пречат да се концентрират върху наистина сложните случаи, казва д-р Тодоров.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.