- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Съдът във Варна бе домакин на Ден за борба срещу детската агресия и насилието в училище
06 Април 2017 | 16:58
/КРОСС/ Окръжен съд - Варна бе домакин на Ден за борба срещу детската агресия и насилието в училище, като проявата бе организирана съвместно с Регионалното управление по образованието във Варна. С отправената покана към институциите, които имат отношение към подрастващите, и тяхната подкрепа, бе показана съпричастност към проблемите в българските училища и желанието всички заедно да помогнем на децата да намерят път, в който да се радват на общуване без агресия, на живот без насилие, поне в дома и в училище - там, където можем да им предложим защитена, контролирана среда, съобщиха от пресцентъра на Окръжния съд.
На проявата присъстваха Владимир Чавдаров - административен ръководител на Окръжна прокуратура- Варна, Силвия Обрешкова - заместник - административен ръководител на РС-Варна, Николета Арнаудова - прокурор в Окръжна прокуратура, инспектор Иларионка Христова - началник на Дом за временно настаняване на малолетни и непълнолетни при Областна дирекция на МВР, Ана Конукова - началник отдел „Закрила на детето", дирекция „Социално подпомагане" - Варна и директори на училища- партньори по образователните проекти.
От няколко години Окръжен съд - Варна работи по образователни проекти, чиято цел е повишаване правната култура на младите хора - съдии посещават училища или посрещат ученици в съдебните зали, за да разговарят с тях. Магистратите участват в тези прояви мотивирани от убеждението, че всички носим отговорност за подрастващите и за това, което се случва в българското училище.
В началото на учебната година Окръжен съд - Варна беше инициатор на работни срещи с представители на Регионалното управление по образованието и Община Варна за по-добра координация между институциите. След проведено проучване 40 училища от град Варна изявиха желание да се включат в проектите. Заявките за посещения бяха поравно разделени между Окръжен и Районен съд за учебната година. За четири месеца близо 2000 млади хора се запознаха отблизо с работата на Окръжния съд и се срещнаха със съдии - в техните класове и в съдебните зали в свободни от заседания часове.
През учебната 2016-2017 година в рамките на образователната програма „Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие.
Отворени съдилища и прокуратури" съдии от Окръжен съд Варна участваха в няколко срещи с бъдещи абитуриенти от СУ „Св. Климент Охридски", за да разискват с тях въпроси, свързани с трудовото право и техните права и задължения на трудовия пазар. В рамките на проекта и със съдействието на ръководството на училището бяха организирани два конкурса за детска рисунка и есе на тема, посветена на борбата срещу вербалното и физическо насилие, наречени: „Докосни ме, не ме докосвай.
Кажи ми, не ми го казвай". В конкурса за детска рисунка се включиха 72 деца, на възраст от 8 до 17 години, включително и от паралелките с разширено изучаване на изобразително изкуство в училището. Жури, избрано от директора на СУ „Св. Климент Охридски", отличи 5 есета и 9 рисунки в три възрастови групи. Отличените рисунки са подредени на втория етаж на Окръжен съд - Варна, а техните автори днес бяха наградени от административния ръководител на институцията Марин Маринов, г-жа Ирена Радева, ръководител отдел в Регионалния инспекторат по образованието и Иваничка Славкова, ръководител на Наказателно отделение. Рисунките са публикувани и на Фейсбук страницата „Младите и правосъдието".
Във втория конкурс - за есе, посветено на превенция срещу насилието, се включиха 16 ученици от пети до десети клас от СУ „Св. Климент Охридски". Децата бяха наградени от Росица Станчева, ръководител на Гражданско отделение, както и от Николета Арнаудова, прокурор в Окръжна прокуратура.
В Деня за борба срещу детската агресия и насилието в училище участваха и децата от ОУ „Панайот Волов", които изнесоха представление, посветено на агресията и детската престъпност. По този начин, използвайки различните езици на изкуството, децата показаха своето отношение към проявите на насилие и изразиха желанието си за общуване, което носи положителни емоции.