- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Васил Василев: Ако ЕС не се реформира, Brexit ще бъде началото на края му
21 Юни 2016 | 16:39
/КРОСС/ Водещ: Броени часове остават до часа на истината за Великобритания и Евросъюза. На 23 англичаните ще гласуват за това дали страната им да излезе от Европейския съюз, или да остане. Прогнозите валят от седмици, а след убийството на депутатката Джо Кокс везните се наклониха в полза на членството. Защо обаче се стигна дотук, Великобритания да си помисли да напусне европейското семейство? Темата ще коментираме с Васил Василев - председател на Фондация „Братя Василеви". Г-н Василев, какъв сигнал изпраща към европейската общност Великобритания с този референдум?
Васил Василев: За мен това означава началото на края на този ЕС, който виждаме днес. Вчера беше Grexit, т.е. излазът на Гърция, днес е Brexit, утре може да е Frexit, т.е. Франция да реши да излиза и все някой ден екзитът ще хване някого. Това показва, че ЕС или трябва да се реформира и то съществено, или ще се разпадне.
Водещ: Смятате ли, че все пак ще се стигне до излизане на Обединеното Кралство от ЕС? Все пак последните прогнози показват тъкмо обратното.
Васил Василев: Прогнозите се менят в зависимост от едно обстоятелство. Общественото мнение се променя в зависимост от обстоятелства. Това, което е важното е, че както в Англия, така и в редица други страни, включително и в България, да не говорим за Франция и в Италия има много силни движения срещу ЕС. Не толкова срещу ЕС, а колкото срещу тези правила, които са наложени вече на отделните държави в ЕС и с които отделните нации не искат да се съобразяват. Политиците хвалят ЕС, защото така хвалят себе си. Той е удобен за онези от тях, които са безотговорни, защото им позволяват да прехвърлят отговорността от своята глава на брюкселската. Той е удобен, разбира се, и за САЩ, защото вместо да обещават, натискат, обработват или влияят на 28 правителства, го правят чрез централата им, която после свежда решенията на своите членове и те ги изпълняват. ЕС е удобен за големите компании от големите икономики, защото им дава възможност да завладяват суровинни източници и пазари за трилиони само с едно драсване на перото.
Водещ: Вие обаче прогнозирахте, че Великобритания в една или друга степен ще повлече крак и други държави ще поискат да излязат от ЕС или поне ще инициират референдум. Какъв сигнал обаче трябва да бъде това към малките държави като нас?
Васил Василев: Да, преди всичко големите икономики, за които говорехме, големите държави в ЕС трябва да престанат да гледат на по-малките страни като на суровинен придатък или колониален пазар. Погледнете ни нас. Основната част от износа ни са суровини, които се преработват там. Индустрията е съсипана, ЕС унищожава селското ни стопанство с вноса на субсидирани храни и продукти и убива по този начин българското земеделие и животновъдство. В началото на демокрацията ни караха да вярваме, че това ще е един нов план „Маршал", а се оказа по-скоро план „Барбароса". Ние се заковахме на последното място по бедност и нещастие, на първото по смъртност и намаляване на населението, лошо здравеопазване, лошо образование, обезлюдени села, бягство на младите и т.н., няма смисъл да ги изреждаме всичките тези неща, които са следствие както от политиката на големите европейски страни като цяло на ЕС към нас, така и от неспособността на нашите управници да реагират на тези политики. За какво? Попитайте се за какво ни е ЕС? За „Софийска вода", за ЧЕЗ, за Lidl, за „Карфур", за разрушаването на „Козлодуй", за унищожаването на армията ни, за глупостите сътворени в името на евроатлантическите ценности, или за гордостта да ходим при европейците без визи, като че ли да - ето ние сме като вас? Впрочем ние сме били европейци, когато повечето от тях, от тези които сега гледат на нас отгоре са били диваци. В отговор на въпроса ви, ЕС ако не се отърси от егоизма, от лакомията и надменността си, ще се разпадне. Спасението не е в това дали Англия ще остане или не в ЕС и в Брюксел, а в това дали ЕС ще се превърне в общност на равни, на хора с изравнен жизнен статус, в които на по-лакомия няма да гледа как да свлече и последната риза от гърба на бедния си съсед, а ще му предложи едната от своите две. Ако това нещо бъде поставено като цел, ЕС ще се спаси, ако не - няма да оцелее.
Водещ: Това звучи като химера с равния статус за всички.
Васил Василев: Аз ви казах и в началото, първият сигнал даде Гърция с възможността да излезе от Еврозоната и от ЕС. Сега Англия дава много по-силен сигнал, много по-тревожен за Брюксел. Утре, независимо от изхода в Англия, утре Франция е на дневен ред. Има немалко други държави, в които недоволството от това състояние, от тази организация, от това натрапване на европейски ценности, нежелани от отделните народи, ще доведе очевидно до решението им да излязат. В един момент това решение на някои от тези страни ще стане факт и това ще бъде началото на края на този ЕС.
Водещ: Да кажем нещо и за какви биха били негативите, ако предположим, че нещата се развият така и Великобритания излезе от ЕС? Какви биха били негативите за целия ЕС и за нас като страна-членка? Тъй като знаем, че много българи живеят, учат, работят в Англия.
Васил Василев: Те няма да бъдат почувствани веднага, от преките последици от излизането на Великобритания от ЕС. Но моралният, психологическият шок ще бъде огромен, защото той ще покаже, че ЕС не е една вечна даденост, в която веднъж влязъл, ти намираш своето спокойствие и утеха, а това е една постоянна и непрекъсната борба за надмощие на едни или на други, водена с усмивки на лицата и с топли, приятелски ръкостискания. Така че сигналът ще бъде много силен. Той ще бъде, първо, психологически, а след това нега да оставим всичко това, което ще се случи на ЕС и на Великобритания вероятно като последица от този развод.
Ева Бранимирова
Агенция „Фокус"