- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
С нов уникален център пазим морето си от нефтени разливи
06 Август 2016 | 15:41
/КРОСС/Център за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона официално бе открит във Варна, съобщават от Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
Центърът ще работи по интегриране на информацията за състоянието на морските води. Това ще става като се развива уникално в европейски и регионален мащаб звено за борба с нефтените разливи.
Капацитетът и усилията на отговорните ведомства ще бъдат обвинени в комплекса за мониторинг, прогнозиране и противодействие на нефтени разливи. Ще се работи и по интегрирането на подготовката, мониторинга и реакцията при различни показатели на крайбрежните води. Центърът ще извършва реално наблюдение с виртуална визуализация, уточняват от екоминистерството.
Центърът е на стойност 1,15 млн. евро и е ситуиран във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров". Финансирането е осигурено от МОСВ в рамките на Програма BG02 по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Партньори по изпълнението му са Басейновата дирекция „Черноморски район", ВВМУ „Н. Й. Вапцаров" и Областната управа в морската столица.
Комплексът е открит от премиера Бойко Борисов, екоминистъра Ивелина Василева и военния министър Николай Ненчев.
На церемонията Василева заяви, че центърът е уникален. По думите й той обединява цялата налична информация на ресорните институции. С изградената система щели да се подпомагат не само оперативните дейности, но и научната работа.
Ивелина Василева анонсира, че предстои оглавяваното от нея ведомство да стартира и друг голям проект. Той е за картиране и проучване на защитени зони в Черно море. В този проект ще се използват резултатите от работата на открития днес център.
От МОСВ допълват, че основната цел на проекта „Интегрирана информационна система за поддръжка управлението на бреговата зона" е създаването на обединена информационна система за добиване, обработване и анализ на различни видове информация. Целта е да се повиши ефективността при управлението на българските крайбрежни зони.