- 27 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Бивш шеф на КТБ: И БНБ, и ДАНС, и банковият надзор са си затваряли очите
27 Октомври 2014 | 08:01
/КРОСС/През 2010 година аз предложих КТБ да бъде одържавена или друга схема, по която тя да се влее в Българската банка за развитие. Последиците нямаше да бъдат толкова тежки за хората, които сега не могат да ползват своите средства.
Това каза пред Нова телевизия Любомир Весов - директор на Корпоративна търговска банка в периода 2004 - 2008.
За да се стигне до тук, според него, е имало е пълна липса на контрол, пълна безотговорност както на собственик на банката, така и на тези, които са подписвали. Цветан Василев е смятал, че безконтролното поведение ще бъде подпомагано от всяко едно правителство, смята бившият банкер.
Според Весов безобразията са започнали 2010 година като през 2013 - 1014 е най-голямото нарастване.
След първите му изказвания за проблеми в банката, през 2009 година, към Любомир Весов и семейството му започват да бъдат отправяни заплахи.
Според Весов и БНБ, и ДАНС, и банковият надзор са си затваряли очите. Най-вероятно поради финансови стимули, а не поради некадърност, което, според него, би било по-страшно.
Сега държавата трябва да се намеси по-активно в този скандал. Струва ми се, че се предприема една атака, незаслужено, към цялата финансова система, каза той, визирайки изказванията, че трябва да очакваме срив във финансовата система, заради кризата в КТБ.
Банкерът посъветва прокуратурата да промени повдигнатото обвинение.
За мен КТБ отдавна е неспасяема. Жалко, че прокуратурата се намеси толкова късно, добави той. КТБ беше антисистемна банка, затова нейното ликвидиране няма да повлияе върху банковата система, с която тя нямаше връзка, добави бившият директор на банката.
Според него като мажоритарен собственик Цветан Василев упражнява цялата власт.
Доста от политическите лица са посещавали банката. С каква цел мчогат да кажат само те и Цветан Василев, защото разговорите са били на четири очи. Но е видно каква е крайната цел. Защото се оказа, че за банката политическият риск беше по-опасен, отколкото финансовия риск, допълни Любомир Весов.