- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Превръщат дизелова централа в културен център
10 Март 2016 | 11:55
/КРОСС/Сградата на бившата дизелова централа да бъде дарена на община Видин и да се превърне в обществени и културен център, предлага народният представител проф. д-р Вили Лилков. Идеята му е във връзка с 90 години от електрифицирането на града, за което дизеловата централа има ключова роля. Тя е една от първите по рода си в България и е важна част от електроснабдителната система на града почти половин век. Построена е на брега на р. Дунав, между улиците „Александровска" и „Дунавска", в близост до старото пристанище на Видин. През 1922 г. общината въвежда електрификацията в града, като за 15 000 лв. закупува лампи, стълбове, изолатори и електропроводници и ремонтира динамото и локомобила, взети от артилерийския укрепен пункт. Срещу още 15 000 лв. изгражда осветителна мрежа и осветява традиционния панаир, централните улици, градския театър и някои частни сгради в центъра. Гражданите имат възможност срещу заплащане на такса за свързване и 20 ст. на „свещ" на вечер, да осветят домовете си, пише konkurent.bg
На 6 януари 1924 г. общината провежда първия местен референдум в България с въпрос, дали общината да вземе кредит от БНБ за електрифицирането на града, в т.ч. за изграждане на дизелова централа /13 млн. лв/; за построяване на нова градска баня /2 млн. лв/; обществена пералня /3.5 млн. лв./ и градска мелница /1.5 млн. лв./. От гласували 2 974 граждани 2 777 са за проекта и заема.
На 22 юли 1924 г. се провежда търг за електрификацията на Видин и оборудването на електроцентралата. Първоначалният победител - виенската фирма „Заводи Сименс-Шукерт", е сменена с фирмата от Бремен „Ханза-Лойд", която предлага много по-добри условия. През 1925 г. предприемачът Иван Шурдов изгражда дизеловата централа, а немската фирма монтира оборудването. На 1 юли 1926 г. Видин грейва в светлини.
През 70-те години на ХХ век дизеловата централа е изведена от експлоатация. Сградата е държавен имот, капиталов актив на „Електроенергиен системен оператор" към НЕК. Понастоящем не се охранява, превърнала се е в убежище на бездомници и наркомани и е подложена на системни грабежи.
„След проведени разговори с представители на Министерството на енергетиката и НЕК имам уверението, че тя ще бъде дарена на община Видин, при поемане на ангажимента да се преустрои и използва като културен и обществен център на Видин", каза Лилков.
Предстои инициативата на проф.д-р Вили Лилков да бъде подкрепена от видинската общественост.