- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Противогрипната ваксина е сезонна
28 Ноември 2014 | 09:08
/КРОСС/Множество проучвания за грипния вирус, проведени през различните сезони, са показали, че имунитетът на организма към него (придобит или чрез естествена инфекция, или чрез ваксинация) намалява с времето. Спадът на антителата се влияе от няколко фактора: използваният антиген във ваксината; възрастта на лицето, което се подлага на противогрипна ваксина; общото здравословно състояние на лицето (например, някои хронични заболявания могат да имат влияние върху имунитета).
Когато здрави хора със силна имунна система се ваксинират, телата им произвеждат антитела и посредством тях, те са защитени през целия грипен сезон от заболяване с грип от тези вирусни щамове, които е включвала ваксината. Защитата продължава, дори и когато нивата на антителата започнат да намаляват с времето, пише puls.bg.
По-възрастните хора и хора със слаба имунна система не могат да генерират същото количество антитела след ваксинация, както напълно здравите. Освен това, нивата на антитела може да паднат по-бързо и рязко при нездрави хора и пациенти в старческа възраст.
За всеки, който се ваксинира всяка година, се осигурява най-добрата защита срещу грип по време на грипния сезон. Важно е да се приложи противогрипна ваксина за всеки отделен сезон. Това е необходимо, дори ако лицето се е ваксинирало предния сезона, и когато вирусите във ваксината не са се променили, не са мутирали за текущия сезон.
Не е възможно да се предскаже със сигурност дали ваксината ще бъде най-добрият начин за справяне с циркулиращите вируси.
Ваксината се приготвя за защита срещу грипните вируси за конкретния сезон. Въпреки това, експертите трябва да подбират кои вируси да включат във ваксината много месеци предварително, за да може тя да бъде произведена и доставена в срок. От друга страна, грипните вируси се променят постоянно (тази промяна е така нареченият дрифт). Те могат да се променят от един сезон до следващия, или дори могат да се променят в хода на един грипен сезон.
В рамките на грипния сезон се изучават проби от циркулиращите грипни вируси, за да се оцени колко ефективна ще е изготвената ваксина.
Един от начините, които помагат да се оцени доколко ваксиналните вируси ще преборят циркулиращите вируси, е посредством лабораторен процес, наречен "антигенно характеризиране". Резултатите от антигенното тестване и характеризиране, се публикуват ежеседмично в FluView на CDC.
„Борбата" между вирусите, от които е изготвена ваксината, и циркулиращите вируси, е един от факторите, които определят колко добре действа ваксината.
Може ваксината да осигурява защита, дори и ако тя не е „победител" в борбата?
Да, антителата, произведени в отговор на ваксинацията с един грипен вирус, понякога може да осигурят защита срещу различни, но свързани един с друг вируси.
В допълнение, противогрипната ваксина съдържа три или четири от грипните вируси (в зависимост от вида на ваксината), така че дори и при по-ниска ефективност срещу един вирус, ваксината може да предпази от други вируси.
Поради тези причини, се препоръчва ваксинирането против грип да става на всеки 6 месеца. Ваксинацията е особено важна за хора с висок риск от сериозни усложнения на грипа, както и на техните близки с цел предпазване на пациента в риск.