- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Витоша – пожалена, в ниското няма да се строи
29 Октомври 2015 | 17:48
/КРОСС/Според актуализирания нов 10-годишен План за управление (ПУ) на Природен парк "Витоша" няма да бъде разрешено да бъде застроена цялата ниска и средна част на планината. В това увери директорът на парка Снежана Петрова, според която подобни твърдения са "чиста манипулация".
По думите й реакциите срещу новия план на Витоша са провокирани и целят бламиране на стратегическия документ. За два дни Дирекцията на парка беше залята от еднотипни писма, които задръстиха пощата, отбеляза тя.
"Целта на един ПУ, особено на природен парк, където има много различни собственици, ползватели и интереси, е да се търси "златната среда". Като човек, който е разработвал планове за управление и има повече от 30 години работа в защитени територии, мога да кажа, че този ПУ е изключително добър, много по-добър от предишния", каза още директорът на ПП "Витоша".
В коментар на твърденията, че предвидената туристическа зона на Витоша е голяма, Петрова каза, че документът отразява съществуващото състояние.
"Няма друг природен парк с изградени над 300 км алейни мрежи, над 30 км пътища, над 200 сгради. Това е инфраструктура, която е факт и е изградена около "Алеко" и "Златните мостове", няма как да не е туристическа зона", смята директорът на парка.
Според сега действащия ПУ Драгалевският манастир е в зона "Пасища", даде пример за несъответствие тя.
Големият въпрос в зонирането са режимите и забраните, това е разковничето, а не дали тази зона ще е 15, 16 или три процента, смята Снежана Петрова.
Според нея има достатъчно забранителни режими, които да ограничат желанието за строителство в парка. Основните сред тях са категорична забрана за строеж на хотели и на сгради за частно ползване, вкл. вили, забрана за промяна на предназначението на поземлени имоти, категорична забрана за промяна на предназначението на ведомствени сгради, посочи директорът на парка.
По думите й се разрешава строителство за целите на управление на територията, в която собственост имат общини, държавата и горски стопанства.
Разчитаме, че специалните устройствени планове ще разрешат въпросите, свързани с влекове, ски писти и съоръжения, срамно е вече толкова години да са в такова състояние, коментира още Петрова. Тези планове минават по цялата процедура - задание, одобряване, цялостно разработване с всички задължителни оценки, включително екологични, каза още тя.