- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Обнародваха промените в Закона за съдебната власт
09 Август 2016 | 14:25
/КРОСС/ Измененията в Закона за съдебната власт бяха обнародвани в Държавен вестник днес. Те бяха окончателно приети от Народното събрание на 27 юли.
Освен по-големите правомощия на общите събрания на съдиите, депутатите приеха и текстове, което предизвикаха недоволство в гилдията. Основното възражение бе срещу въвеждането на задължението съдиите, прокурорите и следователите да декларират членството си в съсловни организации наред с членство в тайни организации. От Съюза на съдиите обявиха тия дни, че обмислят възможността да сезират Съда в Страсбург за нарушено право на сдружаване. Отделно пък ВСС ще поддържа регистър на членството на магистрати в професионални организации.
Друг текст, който предизвика брожение, е във връзка с новите правомощия на Инспектората на Висшия съдебен съвет. Както вече е ясно, ИВСС ще извършва проверки на имуществените декларации, проверки за почтеност, за конфликт на интереси, за действия, накърняващи авторитета на съдебната власт и проверки за нарушаване независимостта на магистратите.
Но в закона залегна изискването подателите на сигнали срещу магистрати - за конфликт на интереси, имотни несъответствия, за действия, които противоречат на изискването за почтеност и за независимост или водят до накърняване на авторитета на съдебната власт - да посочват не само името си, адреса, телефона и имейла си, но и единен граждански номер (ЕГН). За да започне проверка по сигнал, той трябва да отговаря на всички условия и да има всички реквизити.
Това, което се оценява положително, е все пак въвеждането на съдийското самоуправление (макар първоначалните предложения да бяха поорязани), отпадането на събеседването при конкурсите за повишаване, определянето на срок за командироването, решаването на въпроса с отстранените временно от длъжност магистрати заради водени срещу наказателни производства, както и въпроса на каква длъжност се връщат членовете на ВСС и Инспектората след изтичане на мандата им, макар някои депутати всячески да се опитаха да вкарат т.нар. "кариерни бонуси".