- 28 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8743
- GBP / BGN 2.3536
- CHF / BGN 2.0816
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Кой ще опази КТБ от "пазачите"?
15 Юли 2014 | 18:44
/КРОСС/ Странни, да не кажем скандални работи, се случват около Корпоративна банка. В момента, в който сакралната дата 21 юли (понеделник), определена от управителя на БНБ Иван Искров за отваряне на КТБ, се премества неопределено във времето, УС на БНБ извършва действия, които според експерти поставят в неравностойно положение клиентите на търговската банка.
Според източници на "БАНКЕРЪ" на 25 юни 2014 г. УС на БНБ разрешава на квесторите по изключение да преведат по сметка на Фонда за гарантиране на влоговете в БНБ сумата от 30 109 201 лева. Това се случва в момент, в който всички плащания от банката са забранени именно от същия управителен съвет. Странно е основанието за вземане на това решение - чл.16, т.17 от Закона за Българска народна банка, който засяга правомощията на УС на БНБ да разглежда и решава други въпроси от дейността на БНБ, но не и от дейността на търговските банки. Решението не е публикувано в Търговския регистър, което също е нарушение на закона.
С това действие УС на БНБ нарушава собственото си решение от 20 юли 2014 г., с което е забранено изпълнението на задълженията на КТБ. По този начин някои клиенти са "по-скъпи" на БНБ от други.
Обстоятелството, че влоговете на фонда не са гарантирани съгласно чл.5, ал.1, т.14 от Закона за гарантиране на влоговете в банките, не е достатъчно основание за разрешаване на операцията, тъй като в това състояние са и други клиенти - физически лица по отношение на влоговете им над гарантирания размер, общини, пенсионните и осигурителните фондове.
Експерти твърдят, че това съвсем не е първият случай. В критичния момент на 20 юни 2014 г., когато БНБ отказва ликвидна подкрепа на КТБ, а паниката е обзела клиентите, Фондът за гарантиране на влоговете в банките, призван да служи за финансовата сигурност и спокойствие в страната, в 08:45 часа изтегля 27 000 800 лв., депозирани свои средства в КТБ. Тези две действия навеждат на мисълта, че още в първия момент БНБ не е разглеждала възможност за укрепване на Корпоративна банка.
Автор: Петър Илиев, "Банкеръ"