• 25 Дек 2024 |
  •  USD / BGN 1.8819
  •  GBP / BGN 2.3566
  •  CHF / BGN 2.0949
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Брюксел върна на държавите правомощията за контрол на питейната вода

Брюксел върна на държавите правомощията за контрол на питейната вода

/КРОСС/ Европейската комисия промени правилата за контрола върху качеството на питейната вода в Европа, като позволи на държавите членки сами да решават честотата и типа контрол, който да упражняват върху питейните ресурси.
Според съобщението на Европейската комисия новите мерки са стъпка от изпълнението на гражданската инициатива „Право на вода" (Right2Water), която стигна до дневния ред на Брюксел, след като 1 милион европейски граждани призоваха чрез подписка водоснабдяването да се превърне в гарантирана публична услуга навсякъде на територията на ЕС.
Всъщност в Директивата за питейната вода на ЕС, която е въведена през 1996 г., се предвиждат редовни ревизии, които да отчитат „научния и технически прогрес до момента".
Брюксел беше остро критикуван заради бавната реакция на исканията на гражданите, които се превърнаха в първата успешна Европейска гражданска инициатива - инструмент, който самата Европейска комисия предвиди, за да увеличи демократичната си легитимност и да позволи на гражданите да предлагат сами идеи за законодателство.
Държавите вече ще имат право на повече гъвкавост относно начините за контрол на качеството на водата в общо около 100-те хиляди водоснабдителни зони в Европа.
Промяната на практика представлява поправка на Директивата за питейната вода и предвижда премахва излишната административна тежест, идваща от общоевропейска регулация.
Държавите ще решават на базата на оценка на риска кои параметри да следят, като се има предвид, че „в някои вододайни зони няма риск от установяване на наличието на опасни вещества".
Държавите също така сами ще решават дали да увеличават, или намаляват честотата на тестовете на водата, както и да разширяват списъка на вещества, които могат да представляват риск за човешкото здраве.
В момента честотата на провежданите тестове се определя от директивата на ЕС на базата на набор от условия, свързани с грижата за здравето на потребителите.
Държавите разполагат с две години да приложат промените.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

инициатива „Право на вода" (Right2Water), която стигна до дневния ред на Брюксел, след като 1 милион европейски гра целта и задачата -проверете-са на ВСЕКИ ГРАЖДАНИН-дори и изпаднал в кризисно икономическо и социално състояние да НЕ БЪДЕ СПИРАНА ПИТЕЙНАТА ВОДА ОТГОВОРА - ПОВЕЧЕ ПРАВА ЗА ТЪРГОВЕЦА

29.10.2015 16:47:29

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.