- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Преференциалното гласуване може да обърка сметките на партиите
05 Октомври 2014 | 09:41
/КРОСС/ Преференцията дава възможности за пренареждане на кандидатите за народни представители според личните ни предпочитания. При определени условия може дори последният в една партийна листа да измести водача. Отляво на бюлетината е списъкът с партиите и коалициите, а номерата в кръгчетата отдясно, съответстват на кандидатите от партийните листи.
За да заработи преференцията, трябва минимум 7% от гласувалите за дадена партия в даден избирателен район да са отбелязали един и същ кандидат. Тогава, дори да е 32-ри последен, ако между него и водача никой не е събрал 7%, то напълно възможно е от 32-ри, той да измести втория и да се нареди след водача, обясни математикът Михаил Константинов пред Нова телевизия.
Изместването на номер едно в листата е малко-вероятна, но математически решима задача. Условието е преференцията да се ползва масово, защото всяка бюлетина без отбелязан кандидат се брои в полза на водача - даже и никой да не го е предпочел, ако 93% от бюлетините са без преференции, водачът автоматично получава 93% бонус.
Едва ли всички ще упражнят правото си на преференция. Факт е обаче, че колкото повече хора го направят, толкова по-възможно ще е пренареждането на листите. Възможно е например 32-ят кандидат да събере 35% от предпочитанията. Ако първият е събрал 30%, тогава решаващ ще бъде броят на бюлетините без преференции.
Преференциите са и нашият инструмент да противодействаме на предварително подготвени сметки.