• 25 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8784
  •  GBP / BGN 2.3506
  •  CHF / BGN 2.1094
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

НИМ открива специална изложба по случай 140-годишнината от Освобождението, идва и специален гост от Русия

НИМ открива специална изложба по случай 140-годишнината от Освобождението, идва и специален гост от Русия

/КРОСС/ По случай 140-годишнината от Освобождението на България на 3 март 2018 г., 11,00 часа в Националния исторически музей (НИМ) се открива изложба „Знаци на свободата и героизма", посветена на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.). Официален гост на събитието ще бъде директорът на Държавния исторически музей на Русия д-р Алексей Левикин, съобщават от пресслужбата на НИМ.

До момента експозицията е гостувала в няколко български града, като в НИМ ще бъде представен неин разширен вариант, включващ оригинални предмети и художествени произведения от фондовете на музея. Проектът е дело на инициативен комитет: Наско Якимов, Борислав Дряновски, Валентин Плетньов, Иво Хаджимишев, Николай Русев, Марина Варенцова, Вячеслов Бабияк (Русия) и Луиза Карла (Румъния).
Специално за изложбата „Знаци на свободата и героизма" Националният исторически музей експонира от своите фондове оригинални оръжия и предмети, използвани по време на Руско-турската война. Представени са основните системи огнестрелно оръжие на въоръжение в руската и османска армия по време на войната - руските пушки Крнка и Бердана и използваните от османците Снайдер-Енфийлд и Мартини-Хенри. Експонатите включват и хладно оръжие - кавказки шашки, руска драгунска сабя и турска парадна офицерска сабя.
Сред експонатите се открояват някои лични вещи на личности, свързани с войната като жезъла, принадлежал на граф Николай Игнатиев, дарен на музея от неговия внук. В една от витрините е поместена барутница-рог на осетинеца Николай-Дудар Караев, приятел на капитан Петко войвода, доброволец в българското Опълчение, участвал в боевете за Шипка и Стара Загора. Могат да се видят още далекоглед на българския опълченец Трифон Каменов, бинокъл на руски офицер, участник във войната, а също и изящно изработен сребърни поднос и кошничка, използвани при посрещането на руските войски, начело с ген. Гурко, в Пловдив. Ще бъдат показани също литография на българските художници Н. Каранешов и Кр. Кабакчиев, отпечатана през 1902 г. във Виена по случай 25-годишнината от Руско-турската война, както и руски и български възпоменателни медали.

Особено внимание заслужават участващите в изложбата старинни фотографии, издирени и подбрани от Иво Хаджимишев в архиви в Русия и Хърватия. Освен като незаменими документални свидетелства за историята на Освободителната война, те могат да се разглеждат като самостоятелни художествени произведения - шедьоври на ранната военна фотография. Моменти от войната за поколенията са запечатали Франц Душек, Михаил Равенски и Александър Иванов. Пред техния обектив попадат император Александър II, бъдещият княз на България Александър Батенберг, висши руски и румънски пълководци, войници и офицери, но също така и обикновени българи - деца, продаващи тютюн, българско хоро в центъра на Бяла, Русенско и др. Посетителите могат да видят и най-ранните фотографски изображения на български селища, на София в дните след Освобождението и изглед от градчето Сан Стефано, където се ражда българската свобода.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

28 февруари - Национален празник !

На днешната дата - 28 февруари през 1870 година излиза ферманът, с който се конституитра българска черковна йерархия, наречена „Екзархия”. По силата на фермана и екзархийския устав, изработен от църковно-народен събор, свикан в Цариград през 1871 г., Българската екзархия е призната за ОФИЦИАЛЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ НА БЪЛГАРСКАТА НАЦИЯ в Османската империя. Всенародната борба за Екзархията е един от най-чистите и възвишени моменти в българската история ! Тя е дело не на отделни смелчаци, а на хиляди и хиляди българи, които доброволно и страстно отделят от залъка си и рискуват благосъстоянието и живота си, за да съградят и развият свои църкви, училища и просветно дело. В редовете на Екзархията нашият народ се учи на демокрация, като избира епитропи и училищни настоятели. Ето защо, зедно с нашите македонски братя, както по линия на църквата, така и по линия на държавата, ние сме морално задължени пред паметта на дедите ни да чествяме официално днешния ден като общонационален празник !

28.02.2018 13:45:25

Анонимен

ТОЧНО КАЗАНО

27.02.2018 23:23:01

Кирков

Дори и нашите джендъри безродници трябва да склонят глава и да отдадат почит на руснаците проляли кръв за свободата ни.Каквито и амбиции да са имали в него момент имперски или не истината е че те са дали жертви и са пролели кръв в нашата земя за да ни има днес и нас .Иначе ако не беше така много от нашите "демократи" сега сигурно щяха да бият чела в пода на някоя джамия и да гледат към Мека !

27.02.2018 14:36:13

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.