- 23 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Откриха древен некропол при строеж във Враца
27 Юни 2016 | 12:00
/КРОСС/ Откриха древен некропол в изкоп на нова сграда, която трябва да бъде издигната на ул. "Никола Симов-Куруто" във Враца. В петък следобед строителни работници, които ровели в земята в частен парцел, попаднали на древен гроб, затова повикали полиция. Обектът се намира край обновеното и открито като младежки център бивше начално училище "Митрополит Константин". Парцелът се притежава от фирма "Компо" с управител Владлен Кръстев. Намерението на дружеството е да строи жилищна сграда в района, а откритието може да забави плановете на инвеститора, затова Кръстев е изразил неудовлетворение от факта, че обектът е бил временно замразен, съобщи "Конкурент".
Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски, става дума за случай, в който може да влезе в сила текста от чл.161 от закона за културното наследство. А той гласи, че "при наличие на видими следи от културни ценности се спира строителният обект до задълбоченото му проучване".
Ганецовски допълни, че находката на ул. "Никола Симов-Куруто" доказва тезата, че под съвременния град Враца се намира средновековна Вратица. Директорът на музея потвърди сериозността на находката от петък. Според него, са открити между 4 и 6 гроба, които са част от древен некропол от българското средновековие, датирано към ІІ Българска държава. Намерената на мястото бронзова гривна доказва, че непроученият район сигурно крие и други важни артефакти. Откритието от петък не е изненада за археолозите от врачанския музей, тъй като районът е известен и описан от тях като потенциално важна археологическа точка на картата на града.
Проблемът, пред който са изправени археолозите е, че Враца е един от малкото български градове, в който разкопките не се съгласуват с тях като експерти. Според Георги Ганецовски, добрите примери в тази посока са в София, Велико Търново и дори Монтана. Директорът на музея допълни, че благодарение на разкопките от интегрирания проект за воден цикъл на града, досега са били разкрити още две интересни места от археологическа гледна точка. "Никой не е по-голям от закона", категоричен е Ганецовски.
Обектът на ул. "Никола Симов-Куруто" е запечатан. Очаква се днес да стане ясно дали строителите ще се завърнат на него или преди тях археолозите ще си свършат работата.