- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8553
- GBP / BGN 2.3499
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Как да се намали административната тежест на общините, коментира министър Нанков
12 Юли 2017 | 18:39
/КРОСС/ Възможности за намаляване на административната тежест за общини и общи приоритети коментира днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков с Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България. В срещата участваха също заместник-министрите Деница Николова, Малина Крумова и Валентин Йовев, началникът на кабинета Мая Никовска и изпълнителният директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) Михаил Киров.
Министър Нанков обърна внимание, че кадастралните услуги са безплатни за общините за техни производства и призова да се увеличи използването им. Той подчерта, че заявления могат да бъдат подавани електронно, като документите, които се получават в резултат на услугата, могат да бъдат получени на предварително посочено от заявителя място.
Заместник-министър Николова напомни, че е възприет декларативният принцип по отношение на документите, необходими при кандидатстване по Оперативна програма „Региони в растеж" и че отчитането се извършва по електронен път. Тя обърна внимание, че комуникацията е сходна по отношение на програмите за териториално сътрудничество, като изискваните по тях допълнителни документи са заради сключените меморандуми между страните по тези програми. Ще извършваме това, което е възможно, по електронен път, за да намалим необходимото за бенефициентите време, заяви Николова.
Търпи оптимизация процесът, касаещ предоставянето на държавни имоти на общини. Търсят се възможности, но за това е необходимо време. Ще се оптимизира и процесът по обработка на документи, за да се съкратят сроковете, обясни още заместник-министърът.
Изпълнението на ОП „Региони в растеж" върви с добри темпове. В рамките на месеца очакваме да има яснота относно взетото от Комитета за наблюдение решение за наддоговаряне на ресурса по процедурата за образователна инфраструктура, за да се „отпуши" процесът, коментира министър Нанков.
Зам.-министър Деница Николова информира, че се очаква информация за провеждането на тръжните процедури по проектите за енергийна ефективност по Приоритетна ос 2 на програмата, за да се прецени как ще се инвестира освободения в резултат финансов ресурс.
Заместник-министър Малина Крумова изрази мнение, че трябва да се променят правилата и да се въведат общи принципи за регионално планиране на инвестициите в отрасъла, като те се съгласуват с асоциациите по ВиК и се отразяват в бизнес-плановете на операторите. Според нея амортизационните отчисления трябва да се калкулират в цената на водата, като този принцип трябва да бъде общ за всички източници на финансиране. Поради недостатъчните за нуждите на отрасъла 12 млрд. лв. се разработва стратегия за финансирането му, стана ясно от думите на заместник-министъра. Според нея, за устойчивото му развитие е необходимо не само консолидация на дружества, но и солидарност, като това също ще бъде елемент на стратегията.
Ще бъде опростен въведеният от служебното правителство процес на проверка на финансирането по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Ще се опростят правилата, като се премахнат излишните стъпки, информира зам.-министър Крумова. Тя информира също, че до края на лятото ще бъдат подготвени и типови документи, касаещи изпълнението на програмата.
По време на срещата стана ясно, че през месец септември т.г. ще се проведе заседание на Съвета по децентрализация на държавното управление, като от страна на сдружението бе предложено да се актуализира програмата за изпълнение на Стратегията за децентрализация за периода 2016 - 2019 година. Коментирани бяха и приоритетите на Триото на Председателството на Съвета на ЕС в областта на териториалното сближаване и градската политика, обсъдени по време на проведената в Талин, Естония среща. На нея бе приет проект на съвместен работен документ за изпълнението на заложените приоритети.