- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
ЕП иска повече амбиция и мисъл за потребителя в енергийните цели след 2020 г.
23 Юни 2016 | 18:05
/КРОСС/ Целта на ЕС за енергия от възобновяеми източници (20% от общото потребление до 2020 г.) вече е постигната от много държави. В четвъртък евродепутатите поощриха тези, които изостават, да направят по-голямо усилие. Втората гласувана резолюция посочва, че за да се постигнат целите за енергийна ефективност, европейското законодателство трябва да се прилага напълно.
„Тревогата ни е, че сме изправени пред множество припокриващи се законодателни актове на ЕС и пречки, породени от националните енергийни политики. В резултат на това все повече и повече тежести падат върху потребителите на енергия. Затова се нуждаем от много по-добра координация в рамките на Европейската комисия и националните енергийни политики и искаме Комисията да гарантира, че европейските и националните цели за развитието на енергията от възобновяеми източници не си пречат взаимно", каза Маркус Пипер (ЕНП, Германия), докладчик за енергийната ефективност.
„ЕС трябва да остане начело в развитието на енергията от възобновяеми източници. Това означава, че държавите членки трябва да увеличат усилията си до 2020 г., а ние също така трябва да поставим минимална цел от 30% от потреблението да идва от възобновяеми източници да бъде приложима и на национално ниво", каза Палома Лопес Бермехо (ЕОЛ/СЗЛ, Испания), докладчик за енергията от възобновяеми източници.
Ефективното използване на всички съществуващи схеми за финансиране е жизненоважно за постигането на целта 20% от енергията да идва от възобновяеми източници до 2020 г., казват евродепутатите в незаконодателната резолюция, приета в четвъртък. Текстът също така потвърждава призива на Парламента за задължителни цели за дял от 30% енергия от възобновяеми източници до 2030 г.
От друга страна, общата цел за подобряване на енергийната ефективност с 20% е под заплаха, ако държавите членки не приложат изцяло законодателството на ЕС. Това Парламентът в своята оценка на напредъка на държавите членки по отношение на тяхната енергийна ефективност.
Евродепутатите повториха стария си призив за цел за подобряване на енергийната ефективност с 40% до 2030 г., като отчитат, че задължителните изисквания са от огромно значение за постигането на максимална амбиция и усилия от страна на държавите членки.
Собственото производство и собствено потребление са основни права, а предстоящото преразглеждане на директивата за енергийната ефективност трябва да предвиди мерки за подпомагане и окуражаване на инвестициите в тези сфери, казват евродепутатите. Те също така подчертават, че по-задълбочена интеграция на пазара е от ключово значение за развитието на енергията от възобновяеми източници и намаляването на цените.
Евродепутатите призовават ЕС да инвестира повече в програми за информация и подпомагане на държавите членки. Това би могло да увеличи участието в действащите в момента схеми за енергийна ефективност на местно ниво, както и да подпомогне техническите развития в сфери като охлаждането, изолацията, осветлението и други.
Потребителите трябва да играят по-решителна роля в достигането на целите за енергийна ефективност, например, чрез обновяването на сгради и схеми за централно отопление и охлаждане, казват евродепутатите, като отбелязват, че изолацията на съществуващи сгради следва да бъде приоритет в помощ на жителите в енергийна бедност. Те настояват за установяване на конкретни цели за енергийна ефективност на жилищни сгради.
Тези стъпки имат за цел да допринесат за предстоящите законодателни предложения в сферата на енергийния съюз на ЕС.
През 2013 г. ползването на енергия от възобновяеми източници в ЕС предотврати емисии на около 388 милиона тона СО2 бруто, а търсенето на изкопаеми горива беше намалено с еквивалента на около 116 милиона тона петрол. Сградите отговарят за около 40% от енергийното потребление в ЕС, като 50% от това се ползва за отопление и охлаждане.