- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Вучич поиска да възроди Югославия, като прибави и Албания
06 Април 2017 | 18:22
/КРОСС/ Премиерът и бъдещ президент на Сърбия Александър Вучич представи амбициозен план за възраждане, поне на икономическо равнище, на бившата Югославия, като към нея се приобщи и Албания.
В интервю за „Политико" след срещата си с Ангела Меркел той се обяви за икономическо и пазарно свързване на страните от бивша Югославия и Албания, защото това би дало тласък на икономиката на тези страни и би засилило регионалното сътрудничество. Всъщност идеята не е съвсем нова. Вучич и преди е намеквал за икономическо обединение на Западните Балкани, като дори е подкрепян в подобно начинание от Европейския съюз.
„Ако всички се съгласят с този план, ще бъде създаден пазар от 20 милиона души, което е много важно, тъй като биха могли да бъдат привлечени много повече инвеститори. Мисля, че и останалите разбират това", обяви Вучич.
Вучич беше директно запитан дали се опитва да възроди Югославия, на което той отговори:
"Старата Югославия плюс Албания. Това е политическа идея без застрашаване на суверенитета на тези държави. Това ще даде тласък на нашите икономики. На нас ни е необходим ръст от 4-5 процента годишно, а не 3%. Това не е достатъчно".
Запитан как мисли да постигне такова сътрудничество предвид напрежението в съседните страни, Вучич обясни, че щом Тито е успял да направи това, значи може да се повтори.
"Той беше комунистически диктатор, но много умен човек. Шлосер, представяте ли си? Знаел е как да свърже хората... Това е, което ни е нужно. Да свържем хората", изтъкна Вучич.
"Ние трябва да живеем, преди да влезем в ЕС. Ние трябва да вървим твърдо по пътя към ЕС, но в същото време трябва да направим нещо, за да засилим регионалното сътрудничество", допълни сръбският премиер.
Той обясни идеята си с пример от практиката: "Имаме млекопреработвателен завод, който изнася кисело мляко, прясно мляко и сирена за Босна. Техните камиони трябва да чакат най-малко 36 часа на границата между Босна и Сърбия, за да бъдат извършени всички проверки и не знаем защо това е така. Всички наши компании, но и останалите, биха спестявали поне 7% от разходите си, ако това не беше така".
Говорейки за рисковете от конфликт на Балканите, Вучич каза, че "каквото и да се случи в Косово, то винаги ще бъде между сърбите и албанците".
"Ако поне едната страна е разумна, проблемите ще бъдат избегнати. Но в Босна имаме три страни и там нещата не са лесни. Босна е истинско буре с барут", каза Вучич и добави, че в Босна и Херцеговина няма да има никакви референдуми за отцепване.
Той обясни, че това му е било заявено преди два дни от Милорад Додик (президент на Република Сръбска в Босна и Херцеговина) и каза още, че отношенията между Босна и Хърватия биха могли да бъдат проблемни.
По повод 25-ата годишнина от войната в Босна и Херцеговина Вучич каза, че оттогава си е научил урока. "Аз съм сърбин, аз съм горд сърбин и винаги ще стоя до своя народ, но се научих да влизам в обувките на другите и да виждам какво виждат и чувстват те. Трябва да уважаваме и техните възгледи, а не да гледаме само себе си", заключи Вучич.