- 24 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8784
- GBP / BGN 2.3506
- CHF / BGN 2.1094
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Останки от три автомобила открити в района на взрива в Горни Лом
03 Октомври 2014 | 21:03
/КРОСС/ На метри от взривените цехове в завод "Миджур" разследващите са открили останки от три леки автомобила. От тях също може да е излязла искра, която да е причинила взрива, коментира пред БНТ бившият заместник-министър на отбраната Валентин Радев, който е един от първите експерти, влезли на мястото на взрива.
Тъй като зоната около цеховете е напълно изпепелена, категорична информация какво се е случило на 1 октомври могат да дадат единствено работниците от първа смяна, каза още Радев.
Първите експерти, които стигат до епицентъра на взрива, намират декари изпепелена земя. Бомбоубежището е сринато. Не е оцеляла и железобетонната стена, която предпазва село Миджур. Но тя е насочила ударната вълна във вертикална посока и е предотвратила по-сериозни щети.
"Ето тук се намират двата цеха. Ето ги. Единият за утилизация, другият за производство на промишлени взривни вещества. И това бомбоубежище, което му казват, е всъщност една камера. Всичко това е железобетон, включително и основата - тя е натрошена, има кратери, няколко. Хората са се буквално, чувам думата, изпарили", каза Радев.
Цялото това пространство, където е стигало ударната вълна, е покрито с тънък пласт пепел. Нещо ужасно за хората, които бяхме там - тримата първи.
На място експертите откриват останките от три автомобила. Именно те може да са дали фаталната искра, допуска Радев.
"Аз и сега се чудя какво правят тия три автомобила, леки коли (това на ръковдството ли са били) в техническа територия. Те са също една опасност и оттам може да излезе искра, да речем. Или нещо друго. Това е един от въпросите", посочи той.
Основната хипотеза на експертите е, че причина за взрива е човешка грешка. Доказателствата на терен, обаче, не дават категорична яснота какво точно не е сработило в процеса на обезвреждане на боеприпасите.
"Там, на терена, следствените органи, вещите лица, много трудно ще се ориентират. Ние също, като експерти, трудно се ориентираме какво е. Опитахме се да намерим някакви веществени доказателства, някакво ново устройство (механично, метално) да е останало здраво - няма такова. Дано те имат повече успех", добави Радев.
Нещо такова е станало - човешка грешка, която е инициирала взрива. А иначе това, че се е случило цялото, грешката е, че там има неправомерно складирани (или около, или вътре в сградите) огромно количество взривни вещества.
Пораженията в района дават основание на Радев да предполага, че са се взривили между 20 и 40 тона опасни вещества. Не е ясна, обаче, точната бройка на боеприпасите. Знае се, че става дума за гръцки противопехотни мини от 70-те години на миналия век.
"Представляват една консерва (представете си) от грах, горе-долу, каквито имаше на пазара, с една химикалка в тях. Това е взривателят. Това представлява противопехотната мина. С 400 гр. взривно вещество вътре - тротил и хексоген. Това са изваждали те вътре - взривното вещество, и са го използвали (и правилно, така се прави) за промишлени взривни вещества, които отиват в полза - примерно строят се пътища, кариери и т.н. Този завод е бил основен донор в България на такива промишлени взривни вещества. Тази мина е нормална противопехотна. Много мини имаше и при нас. Ние ги унищожихме по границата. Има международни клаузи и добър бизнес в България - като специализирана в областта, ги е взела да ги прави. Трябвало е да ги прави по правилата, да спазва всичко и да не се случват такива неща."
Радев не изключва и възможността искрата за взрива да е дошла по механичен път - при разглобяването на мините.
"Да, може. Но тези, които казвам аз - взривателят, те предварително се изваждат и мината тогава отива за утилизация. Тя в тоя мисъл е безопасна. Но какво е станало там... Защото това взривно вещество - то все пак е чувствително."
Извън двата декара засегнати от взрива, останалите цехове и административната сграда на завода имат минимални поражения, казва Валентин Радев. Според него е възможно да има остатъчни невзривени мини.
"Възможно е, макар че ние не видяхме. Има такава възможност. Видяхме взриватели. Тези като писалки, които се поставят в мината. Имаше такива, ние сме ги обозначили. Това беше нашата задача - днес като влизат екипите, да внимават, да не ги настъпят. Дано колегите много добре се справят. Но мини пълни нямаше. Много корпуси, празна консервна кутия, половин литър, с надпис на немски, вероятно са произвеждани в Германия - имаше много такива разпръснати."
Службата за Контрол върху общоопасните средства към МВР и Главната инспекция по труда контролират дейността на фирмите за обезвреждане на боеприпаси, пояснява Радев. Той смята, че трябва да има образователен ценз за шефовете на фирми за обезвреждане на боеприпаси, но не и за работниците. Тъй като, ако дейността се извършва по правилата, работниците ще бъдат в безопасност.