• 28 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8553
  •  GBP / BGN 2.3499
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Заразените яйца стигнаха и до Хонконг

Заразените яйца стигнаха и до Хонконг

/КРОСС/ Скандалът със заразените с инсектицида фипронил яйца, обхванал 15 държави от ЕС и Швейцария достигна Хонконг. Това става в момент, в който Еврокомисията призова към провеждане на специална среща във връзка с разрастващата се криза. Министри и шефове на служби за сигурност на храните от държави от ЕС ще се съберат на среща на 26 септември в опит да убедят страните да престанат с да се „обвиняват и да се преструват" за страха, свързан с химическия фипронил, предава БНТ.

Брюксел заяви, че 15-те засегнати страни от ЕС са Белгия, Холандия, Германия, Франция, Швеция, Великобритания, Австрия, Ирландия, Италия, Люксембург, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Дания.

Но в знак, че кризата става глобална, Брюксел също обяви, че Хонгконг е получил някои заразени яйца от Холандия, като китайският град се е превърнал в първото място в Азия, за което е известно, че е засегнато.

Министърът на здравеопазването на Хонконг заяви, че властите в събота са „засилили" инспекциите на яйца от Европа.

Милиони яйца са изтеглени от рафтовете на супермаркетите в цяла Европа и десетки птицеферми, затворени след откриването на фипронил, които могат да навредят на човешкото здраве, бяха публикувани на 1-и август.

Въпросът предизвика спор между Белгия, Холандия и Германия, трите страни в епицентъра на кризата, от колко време са знаели за проблема. „Обвинението и порицанието няма да ни донесат нищо и искам да спра това", каза еврокомисарят по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Витенис Андриукайтис , който обяви срещата. „Трябва да работим заедно, за да извлечем необходимите уроци и да продължим напред".

Говорителката на Европейската комисия Мина Андреева заяви, че „нека стане ясно, това не е кризисна среща" и се провежда следващия месец, за да има дистанция от събитията

Фипронил се използва често, за противодействие срещу бълхи, въшки и кърлежи от животни. Инсектицидът обаче е забранен от Европейския съюз да се използва в хранителната промишленост.

ЕС настоява, че няма заплаха за човешкото здраве, но Световната здравна организация (СЗО) казва, че когато се яде в големи количества, може да навреди на бъбреците, черния дроб и щитовидната жлеза на хората.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.