- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Образователното министерство смекчи идеята си за удължаване на учебната година
29 Октомври 2015 | 19:23
/КРОСС/Министерството на образованието и науката се отказа от по-драстичното увеличаване на продължителността на учебната година за най-малките ученици. Първоначалната идея на ведомството предвиждаше вторият срок за първокласниците да се увеличи с три седмици и те да завършват наравно с останалите - на 15 юни. Редактираният вариант на новия учебен стандарт, който е публикуван за обществено обсъждане, предлага новият срок да е до 31 май и така годината за 1 клас да се увеличи само с една седмица, съобщи в. "24 часа".
Причината за отстъпката е несъгласието на началните учители да се скъси лятната им ваканция. С промяната не са съгласни и синдикатите, защото то няма да е финансово обезпечено, отбелязва Янка Такева, лидерът на Синдиката на българските учители към КНСБ. Според нея зад първоначалната идея за драстичното удължаване на учебната година заставали родители, които "Ако гледаме децата от Коледа до Коледа, ще бъдат най-щастливи".
Мотивът за първоначалната идея на МОН за увеличаване на учебната година на учениците от 1-и до 8-и клас беше за наваксване спрямо останалите европейски държави. "Ще преодолеем обстоятелството, че нашите деца имат най-кратки учебни занятия. Ще дадем шанс да бъдат достатъчно обгрижени в училище", обясни тогава Ваня Кастрева, заместник-министър на образованието.
След промяната Кастрева обясни пред "24 часа", че "за екипа на министерството е важно всички промени да бъдат припознати от учителската колегия като необходими и реалистични", но въпреки че на отраслов и на обществен съвет "предложенията бяха общо взето добре приети, след това започнаха противоречиви оценки".
Освен че се отказва от по-дългата учебна година, МОН оттегля частично и друга своя идея - часовете по физическо възпитание да са еднакви от 1-ви до 12-и клас. Кастрева пояснява, че все пак няма да е така и децата от трети до шести клас ще имат половин час по-малко физическо от по-големите.