- 25 Дек 2024 |
- USD / BGN 1.8819
- GBP / BGN 2.3566
- CHF / BGN 2.0949
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Учени успяха да обяснят халюцинацията
26 Февруари 2017 | 14:38
/КРОСС/ Халюцинациите, които някои хора изпитват, може да са резултат от естествен процес, използван от мозъка, за да придаде смисъл на света, пише IFL Science, цитиран от обекти.бг. Образи и звуци, които не съществуват, могат да бъдат генерирани поради навика на мозъка да предвижда какво се очаква да стане, като по този начин биват запълвани празнини в реалността, сочи изследване на учени от Уелс.
Става дума за способност, която позволява на човека да разпознае бързо движеща се черна форма в хола си като котка, въпреки че образът е малко повече от размазан.
"Визията е конструктивен процес - с други думи, мозъкът ни се опитва да възпроизведе света, който виждаме. Той запълва празните места, пренебрегвайки нещата, които не харесваме, и ни представя един образ на света, който буквално е бил редактиран, за да съвпадне с нашите представи", обяснява Кристофър Тойфел от Университета на Кардиф.
Разбира се, подобна система за предвиждане не може да е безгрешна и в резултат на това се появява един феномен като халюцинациите. Според учените обаче, един човек с психични разстройства може да изпитва много по-сериозни халюцинации от останалите. Точно това кара специалистите да се опитат да разберат дали тези процеси на предвиждане могат да се превърнат в основни виновници за подобни болестни състояния.
Така учените заедно със свои колеги от университета в Кеймбридж провел експеримент с цел да бъде установено дали хора с психотични тенденции са по-добри в умствено запълване на липсващи части от картината.
На участниците били показани черно-бели изображения, които изглеждали почти като набор от линии и петна, докато не бъдат видени пълноцветните оригинали. След като картината бъде завършена е възможно да се разпознае какво представляват очертания.
Оказало се, че хората с ранни признаци на психоза се представили по-добре от хората, които нямат психични заболявания.
"Всеки един от нас има психичния апарат, който би го накарал да вижда, пипа и чува неща, които не съществуват. Това защо някои хора са по-податливи на такива неща от други е много комплексна история, в която играят роля и генетични и природни причини", допълват учените, които вече се готвят да продължат със следващия етап на изследването.