• 27 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8588
  •  GBP / BGN 2.3429
  •  CHF / BGN 2.0999
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

С коледни концерти Националното училище за танцово изкуство празнува 65 години

С коледни концерти Националното училище за танцово изкуство празнува 65 години

/КРОСС/Преминало през различни етапи и наименования, Националното училище за танцово изкуство е на прага на своята 65-годишнина. Преподаватели и ученици са подготвили празнична поредица от събития.

Директорът Бойко Нeделчев разказа пред БНР: 

Преди всичко трябва да подчертаем, че Националното училище за танцово изкуство предоставя възможности за обучение в областта на класическия балет, модерния танц и българския фолклорен танц. Това е единствената образователна институция от подобен мащаб не само за България, но и за целия Балкански регион. През 2016-а се навършват 65 години от основаването му. Отбелязваме и две други важни дати - 100 години от рождението на Маргарита Дикова, известен наш фолклорист и хореограф, и 90 години от рождението на Кирил Харалампиев - един от създателите на специалността „български народни танци". Шестте концерта, които сме подготвили, са посветени на годишнините. В същото време отбелязваме с тях различни празници. Започваме на 7 декември с програма, поднесена от възпитаниците в трите специалности. На 8 декември ще има фолклорен спектакъл. Програмите са богати и интересни. Следващите събития са през 2016 г. През април ще отбележим Световния ден на танца. На 9 май ще изразим своята почит към Маргарита Дикова и Кирил Харалампиев. Празничният цикъл завършва на 1 юни - Деня на детето, с голям концерт в зала №1 на НДК, който е под егидата на ЮНЕСКО.

Работата на училището изцяло е в подкрепа на световната организация за култура, наука, образование и комуникации към ООН. Както сподели още г-н Неделчев, това е първото българско училище в областта на изкуствата, прието за член на системата от учебни заведения, асоциирани към ЮНЕСКО през 2015 г.

Ето и още факти от историята на НУТИ:

Училището е основано на 5 февруари 1951 г. - продължава Бойко Неделчев. - За това са работили много колеги, най-активно - Анастас Петров, доайенът на професионалния български балет. Години наред той е писал писма и е настоявал, но тогавашното правителство все още не е имало нагласа да подкрепи подобно начинание. Решаваща е ролята на големия руски балетен педагог Владимир Белий, който пише едно много силно писмо до Министерство на културата. В него се казва, че България, страна с древна история, непременно би трябвало да има балетно училище. Така се появява първото у нас учебно заведение, в което се изучава това изкуство. Пет години по-късно, благодарение на усилията на Кирил Харалампиев и други известни български хореографи се открива и фолклорната специалност - през 1956 г. Днес учениците, които изучават българските народни танци, са многобройни, а фолклорният ансамбъл на училището според мен е най-добрият в страната, най-големият и най-младият, естествено.

Коледните концерти, с които започва отбелязването на годишнината, са на сцената на Националния оперен и балетен театър в столицата.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.