- 28 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8572
- GBP / BGN 2.3451
- CHF / BGN 2.1010
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Спирането на газа за България е сред гласуваните в Киев санкции срещу Русия
12 Август 2014 | 18:26
/КРОСС/ Украинският парламент прие днес на първо четене законопроект за санкции срещу Русия, предаде ИТАР-ТАСС. Новината обяви шефът на Върховната Рада Александър Турчинов.
Документът, внесен миналата седмица от правителството в Киев, предвижда общо 29 мерки срещу физически и юридически лица, финансиращи тероризма и подкрепящи окупацията на Крим. Законопроектът включва забрана за транзитно преминаване на самолети на руски авиокомпании през Украйна и дори транзитът на газ. Според премиера Арсений Яценюк в Киев се подготвя черен списък със 172 руски граждани, на които ще бъде забранено да стъпват на територията на страната.
Законът бе подкрепен от 243 от общо 308 присъствали на сесията украински депутати. Редица народни представители обаче настояха проектът да бъде сериозно преработен за второто му четене.
Арсений Яценюк заяви, че е готов да разговаря по въпроса с всички парламентарни групи. Възможно е следващото четене на проекта да бъде още тази вечер. Премиерът обяви, че със сигурност Украйна ще загуби много от налагането на санкции срещу Русия, но то е нищо в сравнение с жертвите, дадени в Източна Украйна.
Депутатите не включиха в дневния ред предложения от някои техни колеги проектозакон за лустрацията.
Ако бъде забранен транзитът на газ през Украйна, това означава и спиране на доставките за България. Нашата страна е най-засегната сред европейските държави, които използват този газопровод. Те са общо 15 и са зависими от 30 до 100% от руското синьо гориво.
Все още не е ясно, дори и след приемането на закона, дали ще бъде спрян точно транзитът на газ. Но ако това стане, вече се разглеждат възможности за продължаване на доставките за Европа. Възможна мярка е синьото гориво да се заплаща на източната граница на Украйна, а не на западната, както е досега, а на украинска територия управлението да бъде от западни фирми. Ако тази схема бъде приета от „Газпром", то със сигурност Москва ще настоява за одобряване на проекта „Южен поток" от Брюксел и за спешното му построяване, коментират експерти.