-
14 Март 2025 |
USD / BGN 1.8059
GBP / BGN 2.3345
CHF / BGN 2.0418
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Плениха руски войници в Украйна

12 Март 2014 | 13:06

/КРОСС/Службата за безопасност на Украйна е задържала разузнавателна група от руски военни, проникнала в Херсонска област от полуостров Крим.
Според СБУ, задачата на отряда е била да проучи оперативната обстановка, да събере данни за локацията и боеспособността на подразделенията на украинската армия. Руснаците се интересували от разположените в района две зенитно-ракетни дивизии и автобригада.
"Командир на групата е гражданин на Руската федерация, офицер от военното разузнаване, роден през 1981 г. в Рязанска област. Той е използвал незаконно украински паспорт, издаден на името на Евгени Арбузов. След задържането е признал, че събира разузнавателна информация: координати на постовете на гранични войски, разположение на частите и поделенията на украинската армия", се казва в съобщението на СБУ.
Изпълняващият длъжността президент на Украйна Олександър Турчинов изключи възможността за операция на украинските въоръжени сили срещу кримските сепаратисти.
Не можем да започнем военна операция в Крим, защото ще изложим на опасност източните си граници и Украйна няма да бъде защитена, каза Турчинов в интервю за "Франс прес" часове след като парламентът в Симферопол гласува декларация за независимост.
Сенатът на Съединените щати одобри единодушно резолюция с призив към правителството да наложи икономически санкции срещу Русия, за да принудят Владимир Путин да изтегли въоръжените си сили от украинска територия и да върнат Крим под украински контрол. Резолюцията, която няма задължителен характер, апелира и за спиране на сътрудничеството с Москва в рамките на Г-8.
Междувременно стана ясно, че Генералната прокуратура на Украйна обжалва решението на Върховния съвет на Автономна република Крим и на Севастополския градски съвет, приели вчера декларация за независимост на Крим и на Севастопол, предаде ИТАР-ТАСС.
Прокуратурата подаде иск за анулиране на това решение в киевския окръжен административен съд, съобщи днес нейната пресслужба.
Басманният съд в Москва пък удовлетвори днес искането на следствието за задочен арест на обявения за международно издирване лидер на украинската ултранационалистическа групировка "Десен сектор" Дмитрий Ярош, съобщиха за ИТАР-ТАСС източници от съда.
Ярош е обвинен за извършване на престъпления по няколко члена на Наказателния кодекс на Руската федерация - "публични призиви за извършване на терористична и екстремистки дейности, осъществени с използване на средства за масова информация". Според следствието в своите изказвания Дмитрий Ярош публично призовава антируските сили към екстремистки действия и терор на територията на Русия.
Руският външен министър Сергей Лавров е обсъдил по телефона с френския си колега Лоран Фабиюс положението в Украйна и около Крим, съобщи по-рано днес руското дипломатическо ведомство. Разговорът бе проведен вчера по инициатива на френската страна. Лавров и Фабиюс се уговориха да поддържат контакти и занапред, добави руското външно министерство.