- 15 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8569
- GBP / BGN 2.3519
- CHF / BGN 2.0876
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
УНИЦЕФ дари 45 000 играчки за ранно детско развитие на всички детски градини в 3 области на България
03 Юли 2014 | 12:37
/КРОСС/Над 45 000 детски играчки бяха дарени от УНИЦЕФ на всички детски градини в областите Шумен, Сливен и Монтана. Дарението е в подкрепа дългосрочните усилия на УНИЦЕФ за насърчаване на ранното детско развитие в тези региони.
„Играта е начинът, по който се развива малкото дете. Чрез нея то опознава света - запознава се с речта, буквите и числата, развива своето мислене, физически и социални умения, учи се да бъде търпеливо, да си съдейства с други деца, да контролира емоциите си - умения, които са необходими за успешното справяне в училище, както и за живота в обществото." каза Таня Радочай, Представител на УНИЦЕФ за България и добави „Всички ние - родители, професионалисти и обществото като цяло носим отговорност да осигурим на децата най-добри условия и възможности за игра - в къщи, пред блока и в детската градина.".
Редица изследвания сочат, че посещаването на детска градина има изключително важна роля за развитието на детето. То води до по-малко отпадане на децата от училище и съответно до по-голям шанс за по-дълго продължаване на образованието, което от своя страна е предпоставка за успешна реализация на пазара на труда.
„Ранното учене и образованието са единственият начин да се прекъсне кръга на бедността. Затова е изключително важно всички деца да имат възможност да учат от най-ранна възраст, включително и в семейството и да бъдат включени в качествено обучение, защото това е уникален шанс обществото да преодолее неравенствата и осигури социална стабилност в бъдеще." каза Таня Радочай, Представител на УНИЦЕФ за България.
В тези региони, като част от дългосрочната програма на УНИЦЕФ за ранно детско развитие са изградени (в област Шумен), или предстои да бъдат открити (в областите Сливен и Монтана) социални, здравни и образователни услуги, които да подкрепят семействата на малки деца.
Програмата се осъществява в партньорство с местни власти, лечебни заведения и други заинтересовани страни.